Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin merkeze bağlı olmayan dijital bir para birimidir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında, gerçek kimliği halen bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından çıkarılmıştır. Satoshi Nakamoto’nun amacı Merkez Bankaları gibi paranın tek bir merkez tarafından kontrolü ve dağıtımı fikrine zıt olarak, merkezi olmayan, herkesin kontrol edebildiği, şeffalık içeren , enflasyona yenilmeyen dijital bir para birimi yaratmaktı. Bu para aynı zamanda hızlı ve düşük maliyetle transfer edilebilmeliydi.

BİTCOİN NEDİR?

Bitcoin tamamen açık kaynak kodludur. Böylelikle herkes kod dilini açıp inceleyebilir, tamamen şeffaftır. Bu sebeple kullanıcılarına tam bir güven vermektedir. Temelinde blockchain teknolojisi yatmaktadır (blok zinciri). Bu zincirin bir muhasebe defteri gibi bir görevi vardır. Hangi cüzdanın , ne aldığı, ne transfer ettiği, ne zaman yaptığı ve ne kadar transfer ettiği bu zincirde kayıt olur. Tüm bu veriler halka açıktır. Bu datalar değiştirilemez ve bozulamaz.

Bir Bitcoin 100.000.000 birime bölünebilir. En küçük birime Satoshi adı verilir (kurucusunun adını taşımaktadır). Böylelikle en küçük bir birimle bile alış veriş yapılabilir ve para transfer edilebilir.

Geçmişe dönük tüm işlemler bitcoin ağında görülebilmektedir. Her bir transfer tüm bitcoin bloklarına eklenir. Transferlerin hangi cüzdanlara gönderildiği bilinir ancak cüzdan sahibinin kimliği bilinmez. Bu anlamda kullanıcıya gizlilik sunar. Bu gizlilik durumundan dolayı kaçakçılıkta, mali suçlarda vb. alanlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Bitcoin transferlerinde herhangi bir üst limit yoktur. Bu durum da bildiğimiz merkezi para anlayışından oldukça farklıdır. Bitcoinin barındırdığı blockchain teknolojisi belki de 21. Yüzyılın en önemli buluşudur. Blockchain kelime anlamı olarak blok zinciri demektir. Blok zincirnde bulunan her blok bağlı olduğu coinlerin işlemlerini ,dosyalarını ve mesajlarını taşır. Mesajlar şifrelidir.

Altcoin: Bitcoin’den sonra çıkan bütün kripto paralara altcoin adı verilmektedir. Bitcoin öncü bir dijital para olduğu için ve geri kalanlar bitcoin örnek alınarak oluşturulmuş algoritmalara sahip olduğu için altcoin olarak anılmıştır. Örneğin bitcoinden hemen sonra çıkan, algoritması hemen hemen aynı olan Litecoin de altcoin olarak sınıflandırılmaktadır.

BİTCOİN MADENCİLİĞİ NEDİR?

Bir bitcoin alımı gerçekleştirmek istediğinizde işleminiz bir madenci tarafından onaylanır ve bitcoin sahibi olursunuz. Onaylanma bireye bağlı değildir, bir algoritmanın otomatik gerçekleştirdiği bir işlemdir. Tamamen açık kaynak kodlu ve güvenilirdir. Sistem sahısların güvenine ihtiyaç duymaz.

Bitcoin yazılımına göre 21 milyon adetle sınırlı bu para birimi, altın gibi sınırlı rezerv mantığı içerdiği için değer kaybetmeyecektir. 2010 yılında kullanılmaya başlanmış olup 2012 den sonra popülerliği artmıştır. Sistem para transferlerinde merkezi bi doğrulayıcıya ihtiyaç duymamaktadır. Bunun yerine madenci denilen bir kavram oluşturarak madencilere doğrulatmaktadır. Madencilere teşvik amaçlı bitcoin üretme imkanı sunulmaktadır. Bu tıpkı altın madenciliği gibidir ancak bilgisayar ortamında üretilir. Bu üretim Bitcoin Miner adındaki bir bilgisayar programı aracılığıyla yapılmaktadır. Algoritma belirli bir problemi çözen madencilere ödül olarak bitcoin vermektedir. Ancak bu problemi çözmek kullanıcı sayısı arttıkça zorlaşmaktadır. Madencilerin bir diğer kazancı ise transfer ücretlerinden gelmektedir.

Madencilik ilk çıktığı zamanlar düşük bütçeli ev bilgisayarları ile yapılabilmekteydi. Bir CPU veya GPU yeterliydi. Ancak daha sonraları zorluk derecesi arttıkça güçlü CPU ve güçlü ekran kartları gerekir oldu. Şimdilerde ise bu da yetmemektedir. Artık ASIC adı verilen özel üretim donanımlar ile madencilik yapılmaktadır. Bu donanımlar yüksek elektrik tüketimi ve yıpranma payına sahiptir. Bu yüzden garanti süreleri çok düşüktür. Güçlü soğutucular ve düzenli takip gerektirdiğinden artık ev kullanıcılarının madencilik yapması pek mümkün değildir. Ev tipi bitcoin madenciliği bitmiş yerine profesyonel bitcoin madenciliği tarlaları gelmiştir diyebiliriz.

Bu madencilik tarlaları çok ciddi paralar harcanarak sürdürülen bir iş modeli olmuştur. Bitcoin sistemi on dakikada bir çözülmesi daha da zorlaşacak şeklinde kendini güncellemektedir. Bu sistem ile insanların sürekli olarak fazla bitcoin üretmesinin önüne geçilmektedir. Donanımınız son derece güçlü olsa bile , üretim giderek zorlaştığı için donanımınızı 6 ay sonra yenilemek zorunda kalırsınız. Tüm blok zincirini madenciler bilgisayarına indirmek zorundadır. Bu tüm blok zinciri geçmiş tüm işlemleri içerir. Bu zorunluluk , işlem onayı ve şeffaklık getirmektedir. Bitcoin üretimi maksimum 21 milyon adet olacaktır. 2130 yılında tüm bu üretimin tamamlanması öngörülmektedir. Bitcoin üretim teknolojisi ne kadar gelişirse gelişsin, sistem zorluk derecesini artırmaya devam edecektir.

[mks_toggle title=”Kaynaklar” state=”close “]What is Bitcoin?
What is Bitcoin?
What is Bitcoin mining?
[/mks_toggle]

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.