Bitcoin Cash Nedir? Segwit Ve Fork Nedir?

Bitcoin Cash, Segwit süreci ile ortaya çıkmıştır. Ancak Segwit güncellemesine sahip değildir. Böyle bir algı oluştuysa da bu doğru değildir. Ancak Bitcoin Cash nedir diye açıklamadan önce, Segwit ve Fork nedir onu kısaca anlatalım.

Segwit Nedir?

Segwit, kısmi çatallaşma ya da soft fork da denilen Bitcoin çekirdek geliştirici ekibi tarafından ortaya atılan ileriye dönük bir blockchain sürüm yükseltmesidir. Segregated Witness’in (ayrılmış tanık) kısaltılmışı olan Segwit, yazılımların bir daha güncellenmesine ihtiyaç duymadan , problemsiz çalışacak bir sürüm yükseltmedir.

Segwit ile aynı blok içerisinde , blok boyutunu büyütmeden, çok daha fazla Bitcoin işlemini kaydedilebilmektedir. Normalde yaptığınız her işlemde sanal imzanızın bir kopyası bir sonraki blokta işlenmektedir. İşte Segwit süreci ile bu imza kopyaları blok dışına alınır. Bu da yaklaşık %40 blok boyutunda tasarruf sağlamaktadır. Böylelikle işlem süre ve maliyetlerini de düşürmektedir.

Fork Nedir?

Fork ise çatallaşma anlamına gelir ve , Bitcoin’in kaynak kodlarından yola çıkarak oluşan yeni bir birimdir. Blockchain dünyasında önemli yeri vardır. Uyumlu forklara “soft fork”, tam uyumun sağlanamadığı forklara “hard fork” denilmektedir. Altcoinlerde de fork görülebilir. Aslında aynı kaynak kodlarla yola çıkılarak oluşturulan farklı bir isimde yeni bir kripto para olmaktadır. Çoğuk tarafından kabul görmesi başarısı için önemlidir.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, Segwit sürecinden hemen önce bir fork (çatallaşma) ile 1 Ağustos 2017 tarihinde üretilmiştir. O tarihten önce elinde Bitcoin olanlar özel şifreleri ile aynı miktarda Bitcoin Cash sahibi de oldular. Bitcoin Cash Sighash-Forkid algoritması kullanmaktadır. Bitcoin Cash işlemlerinde blok ölçekleme sınırı 8 MB a kadar yükseltildiğinden işlem maliyet ve transfer hızı daha düşüktür.

Güncel coinmarketcap datalarına göre şu an yaklaşık 17 milyar dolar değerinde piyasa büyüklüğüne sahiptir. Piyasa büyüklüğü açısından kripto paralar arasında 4. sıraya kısa sürede yükselmiştir. Kısaltma olarak daha çok BCH kullanılmaktadır. İlk başlarda BCC kısaltması kullanılmaktaydı ancak başka kısaltmalarla karıştığı için BCH tercih edilmeye başlanmıştır.

[mks_toggle title=”Kaynaklar” state=”close “]Bitcoin Cash
DEFINITION of ‘Bitcoin Cash’
SegWit (Segregated Witness)
[/mks_toggle]

[mks_toggle title=”Videolu Anlatım” state=”close “][/mks_toggle]

Etiketler :

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.