Bireysel Bankacılık Nedir?

Bireysel Bankacılık Nedir? Bizlere ne gibi imkân ve kolaylıklar sunar? Bireysel Bankacılık işleri hayatımızda olmalı mı? Gibi sorulara bu yazımızda tüm detaylarıyla değindik.

Bireysel bankacılık, kişilerin direk şahsına ait olan finansal işlemlerinin, gerekli gizlilik ve güven koşulları içerisinde takibini sağlar. Güncel veya ileriye dönük finansal konularda, refah sağlamayı hedefler. Zamane koşullarına ve buna paralel ihtiyaçlara cevap verme yolunda sürekli güncellenerek yenilikler sunan dinamik yapısı vardır. Böylelikle kişiler, bankacılık sektörünün onlara sunduğu tüm avantajlardan haberdar olmak, aynı zamanda planlı ve iyi organize edilmiş işlemler ile de tüm kolaylıklardan yararlanmak isterler.

Geçmiş bankacılık sistemlerinde çok daha tek düze işlemlerin varlığından söz edebiliriz. Kişilerin finansal ihtiyaç duydukları nakit, çek, ödeme, hesaplar şeklindeki sadece belirli kişilere hitap eden ve daha çok kurumsal alanlara yönelik çalışan bankacılık sektörü günümüzde her yaştan ve her meslekten kişilere hizmet vermektedir. Buda tabi ki çok fazla işlem menüsü anlamına gelmektedir.

Bireysel Bankacılık Bireylere Ne Gibi İşlemler Sunar?

Öncelikle kredi kartı veya banka kartı gibi şahsınıza ait kart ve hesaplarınız oluşturulmaktadır. Bireysel bankacılık işlemlerindeki sunulan tüm işlemler sizin iş hacminize göre belirlenmektedir.

İnternet bankacılığı sayesinde gerek mobil uygulamalar gerekse bankaların web sitelerinde isminize ait bilgi ve şifreler ile giriş yaparak karşınıza gelen ekranda Bireysel İşlemler bölümüne girerek ya da müşteri hizmetlerinden bağlanarak ihtiyacınız olan işlemleri yapmanız mümkün olabiliyor.

Bireysel Bankacılık

Bireysel Bankacılık

Bireysel Bankacılık İle Yapabileceğiniz İşlemler

 Tüm Nakit İhtiyaçlarınız için Kredi Seçenekleri Sunar
Eskiden acil nakit ihtiyaçlarımızda eş, dost aklımıza gelirken bugün onların yerini bankalar aldı dersek herhalde yanlış olmaz. Para akış hızımız eskiye oranla çok değişti. Yastık altı dediğimiz paralar artık bireysel bankacılık hizmetlerinin bizlere sunduğu alanlarda değerlendiriliyor. Ancak bunun yanı sıra, anlık çıkan nakit ihtiyaçlarımız için bireysel krediler ve nakit fonlar ile yine ilk başvuru noktamız bankalar oluyor.
Bankalarda bireylere ait finansal bilgiler mevcut olduğu için örneğin findeks kredi notu gibi kişisel bilgilerimiz sayesinde, uygunluk durumunda oturduğumuz yerden kredi başvurusu yapabiliyor ve hatta anında hesabımıza aktarılması ile işlemlerimizi kısa sürede halledebiliyoruz.
Daha uzun vadeli ve yüklü miktarlı ev, araba ve işyeri için oluşan ihtiyaçlarınızda da kredi kullanmak istediğinizde yine gerekli koşulları anında öğrenerek plan yapabilirsiniz.

 Birikimlerinizi Mevduat ve yatırım Fonlarında Değerlendirebilirsiniz
Vadeli ve vadesiz mevduat hesapları açarak birikimlerimizi yatırabilir ve yine oturduğumuz yerden takibini yapabiliriz. Bireysel Bankacılık bu alanda türlü imkânlar sunuyor. Örneğin altın hesabı ya da çeşitli tahvil, senet ve fonlar üzerinden gelir elde etmeniz mümkün olabiliyor.
Altın, klasik yatırım aracıdır ve piyasa değerleri ne ise bankada o değerler üzerinden alış ve satış yapar. Evlerde saklamaktansa bankaya yatırılarak, dijital ortamda takip imkânı sunar. Yatırım seçenekleri hakkındaki tüm seçenekleri görmek ve bireysel olarak ta size uygun olanı tercih etme konusunda müşteri temsilcisi arkadaşlar sizlere gereken desteği vermekle sorumludurlar.

 Ödeme talimatları ile faturalarınızı ödeyebilirsiniz
Fatura ödemek için oluşan kuyruklar, unutulan faturalar, ödendi mi ödenmedi mi kargaşası tabi ki tarih oldu. Bankaların bireysel bankacılık hizmetleri arasında en çok talep gören uygulamalarından birisi olan fatura talimatları için ister kredi kartınızdan ister banka hesabınızdaki paradan bir talimat ile düzenli olarak faturalarınız ödenir. Üstelik bunun için herhangi bir ödeme, kesinti söz konusu bile olmaz hatta tam aksine verilen her fatura talimatı size puan olarak geri döner.

Ödenen veya türlü sebeplerden dolayı ödenemeyen faturalarınızı dijital ortamda takip edebilirsiniz. Ayrıca bankalar oluşan aksaklıklar nedeniyle müşterilerinin mağdur olmaması için fatura ödeme günü gelmeden önce, mail ya da mesaj yoluyla hatırlatma yaparlar ve ödendikten sonra da bilgilendirerek işlemlerinizi garantiye alırlar.

 Bireysel Emeklilik Programları İle Geleceğe Yatırım Yapın
Devlet katkılı bireysel emeklilik sayesinde, gelecekte emekli olabilir ve düzenli aylık bağlatabilirsiniz. Eğer isterseniz de toplu para şeklinde faydalanmanızın da mümkün olabiliyor. Adı üzerinde tamamen şahsınıza ait bir hizmet olup bankaların bireylere sunduğu Bireysel Bankacılık İşlemlerinden biridir.

 Kredi kartınız ve Banka kartı ile yaptığınız harcamaları takip edebilirsiniz
Kredi kartı ve banka kartlarımızı çok aktif biçimde kullanmaktayız. Harcamalar, puanlar, ödemeler ve taksitler derken, bütçe ayarlaması yapmak için hesap ekstrelerine ihtiyacımız var. Aylık olarak adımıza düzenlenen bu ekstreler dışında, güncel olarak takip etmek ve daha anlık bilgilere ulaşmak istediğimizde de yine bireysel işlemler için ayrılan bölümlerde kolaylıkla takibini yapabilmekteyiz.

 Hesabınızdan EFT, Havale yapabilirsiniz
Para gönderme, alma işlemlerimiz için eskiden bankaya gitmek zorunda kalırdık. “Ne günlerdi” Oysa günümüzde bir “tık” ile paramız göndermek istediğimiz noktaya ulaşıyor. Kredi kartı ödemelerinden, borç ve taksitlerimize, anlık nakit akışlarımıza kadar tüm işlemlerimizi bankaya gitmeden aktarabilme kolaylığı sunan Bireysel Bankacılık hizmetleri, finansal işlerimizde büyük kolaylık sağlıyor.

Bireysel Bankacılık İşlemlerinde Bilmeniz Gereken Önemli Detaylar

Birçok banka var ve siz işlemleriniz için çalışacağınız, bireysel olarak tüm mali işlemlerinizi halledebileceğiniz banka ya da bankaları seçerken nelere dikkat etmelisiniz bir bakalım.
• Bankaların işlemlerden aldığı kesinti ve komisyonları inceleyin. Piyasanın ortalama kesinti oranlarının üstünde olan bankaları tercih etmeyebilirsiniz.
• Vadeli ya da vadesiz hesap açacağınız zaman yıllık hesap işletim ücreti ne kadar? İnceleyin.
• Kredi kartı ve kredi kullanma durumlarında faiz oranları piyasa ile uyumlumu? Bazı bankalar yüksek faiz uygulamarı ile dikkat çekerler.
• Bankanızın sunduğu güvenlik önlemleri sürekli güncelleniyor mu? Günümüzde özellikle şifre kopyalama ve sizin adınıza işlem yapma yetkisi kazanmak için türlü yöntemler geliştiren dolandırıcılara karşılık, bankalar olabildiğince yüksek güvenlik önlemleri almaktadırlar. Çalışacağınız bankanın her işleminiz ardından sizi bilgilendireceğinden emin olun.
• Anında bankacılık hizmetleri gerçekten anında sorunlarınıza çözüm buluyor mu? Örneğin destek hattı ulaşımında problem var mı? Aradığınızda saatlerce ulaşamadığınızda canınız sıkılmasın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz