Beyaz Altın Nedir? Beyaz Altın Çeşitleri Nelerdir?

Takı altınları arasında renk farklılıkları bulunmaktadır. Kendi zevkinize göre istediğiniz rengi seçebilmektesinizdir. Sarı, yeşil, kırmızı ve beyaz altın vardır. Beyaz altın hakkında bilmek istedikleriniz yazı içerisinde yer almaktadır. Beyaz altının diğer renkteki altınlardan hiç bir farkı yoktur. Sadece renk farklıdır. Altın konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bazı kesim beyaz altının daha ucuz veya daha pahalı olduğunu düşünebilir. Bu doğru değildir.

Beyaz Altın Kaç Ayardır?

Beyaz altının kaç ayar olduğunu merak edenler de sayıca fazladır. Beyaz altın en çok 14 ayar olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra 18 ayar olarakta kullanılmakta. 22 Ayar olarak beyaz altın ürün bulmak pek mümkün değil fakat sarı ile beyaz karışık olan 22 ayar takı altınları bulunabilmektedir.

Beyaz Altın Bilezik Olur mu?

Düz yatırımlık bilezik modellerinde beyaz altın bilezik üretimi yoktur. Fakat 14 ayar kelepçeli bilezik modellerinde beyaz altın fazlaca vardır ve satışı yapılmaktadır.

Hangi Takılarda Beyaz Altın Seçenekleri Var?

Her takı ürününde beyaz altın olmayabiliyor. Bunlara en iyi örnek düz yatırımlık bilezikler diyebiliriz. Peki hangi ürünlerde beyaz altın bulabilirsiniz? Yüzük, kelepçeli bilezik modelleri, küpe, kolye, takı seti, bileklik gibi ürünlerde beyaz altın olabilmektedir.

  • Beyaz Altın Tek Taş Pırlanta
  • Pırlanta genellikle beyaz altın üzerine eklenir ve yeşil altından daha fazla satılır. Türkiye’de 14 ve 18 ayar beyaz altın üzerine eklenir ve satılır.
  • Beyaz Altın Alyans
  • Alyans bilindiği üzere her zaman alınacak ve her zaman değiştirilecek bir takı değil ve abiye olarak geçmekte. Alyans modellerinde beyaz ve yeşil-beyaz karışık renkte bir çok alyans modeli bulabilmek mümkündür. Beyaz alyans çok kişi tarafından tercih edildiği için gün geçtikçe beyaz alyans modeli üretiminde daha fazla seçenek ortaya çıkarılmaktadır.
Beyaz Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Beyaz altın alırken önemli bir risk söz konusudur. Beyaz altının orijinal olup olmadığıdır. Bir çok yerde beyaz altın olarak satılan fakat daha sonra rengi bozulan ve sarıya dönen takılar orijinal beyaz altın olmadığını gösterir. En çok yüzük modellerinde yaşanan bir problemdir. Yüzük imal edildikten sonra “rodaj” dediğimiz boyama sistemi ile yüzük beyaza boyanır ve beyaz altın olarak satılır. Bu gibi bir duruma düşmemek için alırken beyaz altın mı yoksa rodaj mı olup olmadığını sormanız sizin için yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz