Bankaya Olan Borç Ödemesi Yapılınca, Kredi Sicili Notu Ne Zaman Düzelir?

Bankalardaki sicilimizin notu ile kredi notumuz arasında fark olduğunu yazımızın başında belirtmemiz gerekir. Bankadaki sicilimiz kredi notumuzdan ayrı olarak, yaptığımız tüm işlemler, banka ile olan tüm ilişkilerimize ait olarak tutulur.

Findeks kredi notu veya kredi notunun ne olduğunu, daha evvel ki yazılarımızda zaten açıklamıştık. Tekrar gözden geçirip hatırlamak isteyenler, ilgili yazılarımıza göz atabilir.

Kredi notunuzun düşmesi ve akabinde yükselmesi için yapmanız gerekenler, kredi sicil notunuzu da aynı şekilde etkilemez. Kredi siciliniz uzun süre aksattığınız ödemeler, düştüğünüz yasal takipler gibi bankanız ile yaşayacağınız ciddi sıkıntılar sonucunda olumsuz hale gelir. Kredi sicilinizin bozulması kolay olsa da düzelmesi uzun zaman alır.

Kredi siciliniz, düştüğünüz yasal takipler ve benzeri nedenlerle bozuldu ise, sicilinizin düzelmesi için 5 yıl beklemeniz gerekir.
Bu 5 yıllık bekleme sürecinde de banka ile yeni sıkıntılar yaşamamaya özen göstermeniz gerekiyor. Kredi kartı ödemelerinizi, kredi ödemelerinizi kesinlikle geciktirmeyin. Yasal takibe ve kara listeye düşmemeye çalışın.

90 gün belirleyici bir süredir. 90 gün geciken ödemeleriniz yasal takibe düşeceği, sicilinizi bozacağı için ödemelerinizi asla 90 güne kadar sarkıtmayın.

Ödemelerle ilgili sıkıntı yaşadığınızda kredinizi veya kredi kartı borcunuzu yapılandırma ve taksitlendirme yoluna giderek mutlaka bankanız ile anlaşın. Aksi hallerde yasal süreçlerin tekrarlanması durumu kredi sicilinizin düzelmesine engel olacaktır.
Kredi siciliniz bozukken kredi çekmekte zorlanacağınızı da aklınızda bulundurun.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.