Bankalardan Satılık 2. El İcralık Araçlar

Bankalar aslında ikinci el araç yada sıfır araç satmazlar ancak bunların finansman noktasından destek olurlar. Kısaca kredi vermek suretiyle destek olan banka kişi kredi borcunu ödemediği zaman araçlara konulan ipotek yada rehin şerhine binaen borcunu ödeyemeyen kişi araçlarını tekrar satışa çıkartmaktadır tabi bu belirli yasal dayanak ve süreler gözetilerek yapılır.

Elinde 2. El araç bulunan bankalara gelirsek, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, TEB ve yine diğer özel bankalarda bulunmakla birlikte elinde en çok araç stoku bulunanlar ise kamu bankalarıdır.

Bankadan 2. El Araç satışı Nasıl Oluyor?

Bankalar elinde bulunan araçları kendi imkan ve planlamaları ile satışa sunmaktadır. KİK yani Kamu İhale Kanununa tabii olmadıklarında İcra Müdürlüğünde olduğu şekilde bir satışa ihalesi süresi vs gibi ayrıntılar da yoktur. Bankalar Tamamen kendi inisiyatiflerini kullanırlar ve genelde açık ihaleden ziyade teklif usulü ile satmaktadır.

Ziraat Bankasından Satılık 2. El Araçlar

Elinde en çok 2. el araç bulunan ziraat araçları teklif usulü ile satışa çıkartmaktadır. Banka resmi sitesinde fiyatları ile birlikte ilan edilen araçlar için online başvuru yapmak gerekiyor Öncelikle altta bulunan bankanın resmi site linkinden araçları görebilirsiniz araçlar içinde aklınıza yatan bir araç var ise  size en yakın ziraat bankasına bizzat gitmeniz gerekiyor.

Bankaya belirttiğiniz araca teklif vereceğinizi beyan etmeniz gerekir ve aracın muhammen bedeli yani fiyatının %6 kadar teminat yatırmanız gerekecektir. Banka hesabınız yok ise bir hesap açacaktır ve teminatı adınıza yatıracak ve kayıtlı cep numaranıza sms ile Kullanıcı adı (TC Numaranız/Vergi Kimlık Numaranız) ve şifre gelecektir. Gelen bu şifre ile beğendiğiniz araca teklif vereceksiniz Tekliften 30 dakika içinde başka teklif gelmez ise araç sizin olacak ve diğer devir teslim noter sigorta bedeli de size ait olacaktır.

Tüzel Kişiler Vergi Kimlik No ile başvurabilir. Yine sizden başkası da teklif verip siz aracı alamaz iseniz paranız aynen hesabınıza iade olur.

Araçları görmek ve sisteme giriş için altta bulunan bankanın resmi linkini kullanabilir siniz.

https://e-aracsatis.ziraatbank.com.tr/index.intengo

Vakıfbank’ tan Satılık 2. El Araçlar

Vakıfbank’ ta elinde 2. el araç portföyü fazla olan bankadır yine bu burada bulunan araçlar içinde aynı yukarıda Ziraat Bankasına başvuru şekli ile aynıdır. Teminat olarak banka %5 i kdar hesaba bloke istemektedir. İhale teklif verildiği anda üç günlük ihale süreci başlamış olur ve sonuçla başka teklif gelmez ise araç size kalmış olur. Özetle ihale kalmaz ise aynen paranız hesabınıza iade oluyor. Gerçek Kişiler TC No ile tüzel kişiler için ise Vergi Kimlik Numarası ve Yetkilendirilmiş kişiler başvuru yapabilir.

Vakıfbank’ tan Satılık Araçları görmek için altta bulunan banka resmi linkinden araçları görebilirsiniz.

https://vakifbankarac.intengo.com/index.intengo?cid=14397

Halkbank’ tan Satılık 2. El Araçlar

Yine kamu bankası olan Halkbank elinde de hatrı sayılır 2. el araçlar bulunmaktadır başvuru için mail ve telefon yolu ile yapmanız gerekecektir. Altta araç listesinin bulunduğu resmi site linkinden araçlara bakabilir ve aklınıza yaran araç var ise teminat yatırmanız gerekir bunu için banka resmi kurumsal hesabı “Teminat bedelleri Halkbank 850 Gayrettepe Şubesi 01306101 no’lu TL hesabına, açıklama kısmına “………………… tarafından yatırılan ………….… Plakalı araç ihalesi teminat bedelidir” ibaresi yazılarak havale yada EFT yapılacaktır.” 

Halkbank’ tan Satılık 2. El Araçları görmek ve daha fazla bilgi için altta bulunan resmi banka linkine bakabilir siniz.

https://www.halkbankgayrimenkul.com.tr/Araclar.aspx

TEB’ ten Satılık 2. El Araçlar

Özel banka olan Türk Ekonomi Bankası da elinde bulunan araçlar satışa çıakrtmaktadır buradan satılan araçlar biraz daha uğraştırıcı ve uyap sisteminden takip edilmesi ve başvuru oluşturulması gerekir İhale katılım şartları görmek için

Teb’ ten Satılık Araçları görmek için ise altta bulunan banka resmi linkinden araçları görebilirsiniz.

https://www.tebcetelem.com.tr/Icra-Satisindaki-Araclar.aspx

Yine diğer bankalardan da satılık icralık 2. el araçlar bulunmaktadır ancak 5-10 aracı geçmez yinede görmek isterseniz altta bulunan banka linklerinden araçlara bakabilirsiniz.

Denizbankhttps://www.denizbank.com/hakkimizda/tasitlar/

Garanti Bankası: için Tıklayınız

Yapı Kredi Bankası: için Tıklayınız.

Özetle bankadan alınan araçlar için bankalardan bilgi alabilir siniz. Yine teklif esasları hakkında size kısaca bilgi vermeye çalıştık nihai işlemleri banka ile yapmanız gerekir ve aracı vs kabul etmemektedirler bizzat takibi gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz