Bankalar Kredi Başvurusunda Hangi Kriterlere Dikkat Ediyor?

Bankaların kredi başvurusu esnasında neleri dikkate aldığını, kredi ile ilgili yazılarımızda az çok değerlendirmiş ve siz okuyucularımıza sunmuştuk.
Top yekûn bir irdeleme ve özet halinde, kredi başvurusunda dikkate alınan kriterleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu ve Kredi Sicil Notu

– Findeks kredi notu hakkında detaylı bilgilere ilgili yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Bankaların öncelikle baktığı kriter kredi notunuzdur. Findeks kredi notunuzun riskli sınıfta yer almamı çok önemlidir. Kredi notunuz ile birlikte sicil notunuz da çok önemli. Temiz bir sicile sahip olmak kredi almanızı kolaylaştırır. Bir kez kara listeye düştü iseniz, 5 yıl içerisinde, kredi siciliniz yeniden temiz olana kadar kredi alamazsınız.

Gelir Durumu
– Bankalar size para vereceklerine göre, sizin gelir olarak hanenize kaydolan parayı da öncelikli olarak soracaklardır. Bankalar gelirinizle ilgili şu soruların cevabını arar:

  • Aylık sabit bir geliriniz var mı?
  • Bu sabit gelirinizin kaynağı ne?
  • Bir işiniz var mı?
  • Kamu çalışanı mı yoksa özel sektör çalışanı mısınız veya esnaf mısınız?
  • Geliriniz mevcut borçlarınızı ödemeye yetiyor mu?
  • Temel ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra gelirinizden kalan miktar talep ettiğinizi kredinin taksitlerini ödemeye yetecek mi?
  • Kira geliri gibi ek gelirleriniz var mı?
  • Bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısına geliriniz yetiyor mu?

Gayrimenkul ve Taşınır-Taşınmaz Mal Varlığınız
– Sabit geliriniz olsun ya da olmasın, bankalar duruma göre sizden ipotek edebilecekleri bir mal varlığı isteyebilirler. Sahip olduğunuz, ev, arsa, araba gibi mal varlıklarınızın bulunması kredi başvurunuz esnasında size kolaylık sağlanması için avantaj oluşturabilir.

Kefil
– Bankaların, kredi başvurusu esnasında kefil göstermeniz halinde işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirmesi de olasıdır. Kefilinizin kim olduğu da oldukça önemlidir. Kefiliniz borcu veya ödemeleri olan biri değil ise, sabit bir geliri varsa, memur ya da işçi gibi bir statüsü varsa size fayda sağlayabilir.

Tüm bunlarla birlikte, kredi başvurusu yapacağınız banka ile olan finansal geçmişiniz de oldukça önemlidir. Bankanızın sürekli ve istikrarlı bir müşterisi iseniz, maaş müşterisi iseniz, uzun zamandır birkaç farklı finansal işlemi aynı banka aracılığı ile gerçekleştiriyorsanız, bu hususlar da kredi başvurunuzun değerlendirilmesi aşamasında göz önüne alınacak kriterler arasında girebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz