Bankada Unutulan Para Sorgulama

Para belki de en son unutulacak şey gibi görünse de banka hesaplarında paralarını unutanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok. Kimileri meblağlarını küçük bulduğu için hesaplarında kalan parayı sorgulamazken, kimileri hesaplarındaki parayı kullanmadan vefat edebilmektedir.

Zaman aşımı Nedir?

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. Maddesine göre, yatırım kuruluşları nezdinde yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.

Yani herhangi bir bankada bulunan hesabınızdaki her türlü alacak ve emanetinizi 10 yıl içinde gidip talep etmezseniz, 10 yıl içinde de bu hesaplarda herhangi bir işlem yapmadıysanız, 10 yılın sonunda tüm bu değerler zaman aşımına uğrayarak Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilir.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğin 25. maddesinin 2.fıkrası gereğince, bulunan yıldan sonraki yıl içerisinde zaman aşımına uğrayacak her türlü emanet ve alacaklar, bulunulan yılın Nisan ayının başı itibari ile, bankaların kendi internet sitelerinde ilan edilir.

Siz de bankada unuttuğunuz para olup olmadığını çalıştığınız bankaların internet sitelerindeki sorgulama sayfalarından ya da Mayıs ayı sonuna kadar; https://www.tbb.org.tr/zamanasimi.html, adresinden öğrenilebilir.

Bunun yanı sıra ilgili ilanlar eş zamanlı olarak, Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar konsolide edilmiş olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (www.tmsf.org.tr) ile Kuruluş Birlikleri internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği(www.tbb.org.tr) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (www.tkbb.org.tr)) ilan edilmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.