Bankacı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Bankacı mı olmak istiyorsunuz? Beyaz yakalı, kravatlı, şık giyimli, sürekli parayla haşır neşir insanların yaptığı bu iş sizi de mi cezbediyor?
Öyleyse yazımıza mutlaka göz atın.

Bankacı olabilmek günümüz şartlarında aslında çok zor değil. Gün geçtikçe daha da büyüyen finans sektörü içerisinde sürekli bir personel ihtiyacı olmaktadır. Özellikle nitelikli, eğitimli ve vasıflı personel bulmak bankalar için önemini daha da artırıyor.

Bankacı aslında çok genel bir tabir. Banka ile ilgili herhangi bir birimde çalışan kişi bankacı diye nitelendirilebilir; ama bankalar içerisindeki kurumsal yapıda pek çok mesleki statü bulunmaktadır.

Gişe görevlisi, bireysel müşteri temsilcisi, kurumsal müşteri temsilcisi, KOBİ temsilcisi, kredi uzmanı, bölüm şefi, banka müdürü, müfettiş yardımcı, müfettiş gibi bankacılık sektörü içerisinde bulunan pek çok statü vardır.

Her halükarda bu statülerden birinde bulunabilmek için en az dört yıllık bir fakülte bitirmeniz gerekiyor.

Evet, dört yıllık bir bölüm sizi bankacılık sektörüne sokmak için yeterli olabilir. Gişe görevlisi ya da operasyon görevlisi gibi görevlere girebilmek için 4 yıllık bir fakülte mezunu olmak yeterli olurken daha üst kademelere gelebilmek için ekonomi alanlarından bir bölüm mezunu olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Ekonomi ile ilgili 4 yıllık bölümlere geçmeden ön lisans yani 2 yıllık mezunu olanların durumuna bir göz atalım.

 

Bankacı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Bankacı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Ön lisans mezunları bankacı olamaz mı?

Olabilirler. Bunun için okunabilecek birkaç ön lisans bölümü bulunmakta. Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Dış Ticaret, Banka ve Sigorta Yönetimi gibi ekonomi alanında 2 yıl eğitim veren ön lisans bölümlerinden mezun olanların da bankacı olmak için şansları bulunmaktadır.
Ekonomi ilgili 4 yıllık, lisans bölümleri hangileri?

Bu bölümlerin pek çoğunu iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bünyesinde barındırır. Her hangi bir üniversitenin iktisadi ve idari bilimler fakültesinin bir bölümünden diploma sahibi olmak size bankacılık yolunu açacaktır.

Bu bölümler arasında;

– İşletme
– İktisat
– Maliye
– Kamu Yönetimi
– Uluslar Arası İlişkiler
– Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi
– Uluslar Arası Ticaret Ve Finans
– Yönetim Bilişim Sistemleri
– Ekonometri
– Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
– Uluslar Arası Ticaret Ve Lojistik

gibi bölümler yer almaktadır.

İşletme mühendisliği gibi bölüm mezunları da bankacı olabilir. Ayrıca hukuk fakültesi mezunları da uzman ve müfettiş gibi kadrolarda bankalarda çalışabilir.

Bankacı derken tam olarak bankanın ve finans sektörünün neresinde olmak istediğinize karar vermeni ve ona göre kendinize bir yol çizmeniz gerekiyor. Çizdiğiniz yola uyan bölümü okuyarak, bankaların sürekli olarak yayınladığı ilanlardan birine başvurmanız mümkün.
Hayaliniz bankacı olmaksa, mutlu bir bankacı olmanız dileğiyle başarılar dileriz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.