Banka Nasıl Haciz Yapar?

Haciz kelimesi, tek başına bile insanın tüylerini ürpertmeye yetiyor. Hiç kimsenin başına gelmesini istemeyeceğimiz haciz olayı, bankalardan aldığınız kredi ürünlerinin geri ödemesi yapılmadığında da devreye girebilir.

Bankalarla olan kredili ürün ilişkilerinde dikkatli olmak ve her daim banka ile uzlaşmak en ehil olanıdır.

Banka Hangi Durumlarda Haciz Yapar?

Bankalar her taksit geciktirdiğinizde kapınıza haciz memuru ile dayanmaz. Banka haciz aşamasına gelene kadar pek çok aşamayı bekler. Haciz aşamasına kadar olan kısmı örneklerle anlatalım.

Bir bankadan 10 bin TL kredi çektiniz ve kredinizi ödemeye başladınız. Birkaç taksit ödedikten sonra ödemede güçlük yaşamaya başladınız. Ödeme güçlüğü yaşadığınızı bankaya bildirmediniz ve kredinizi yapılandırmak gibi yöntemlere başvurmadınız. 4 taksit ödedikten sonra kredi taksitlerinizi aksatmaya başladınız. Ödemeniz gereken dördüncü taksitin üzerinden 90 gün geçti. Banka sizi arayarak ödemediğiniz taksiti, ödemediğiniz günler boyunca işleyen faizi ile birlikte ödemenizi istedi. Gerekirse kredinizi yeniden yapılandırıp ödeme yapabilmeniz için vadenizi uzatabileceğini söyledi. Siz tüm bunları yine kabul etmediniz. Banka size ihtarname çekti ödeme yapmanızı aksi takdirde icra yoluna gideceğini iletti. Banka ile 7 gün içerisinde anlaşma yoluna gitmediniz. 7 gün sonunda banka avukatlar aracılığıyla idari takip başlatıp sonuç almaya çalışır. Avukatlar aracılığıyla yapılan idari takibe de olumlu yanıt vermediniz. Bu durumda bankanın icraya gitmek dışında yapacağı bir şey kalmıyor.

Bundan sonra olaylar nasıl gelişiyor?

  • – Tüm yasal iletişim çabalarına ve bankanın davetine rağmen anlaşma yoluna gitmez ve ödeme yapmazsanız banka icra müdürlüğüne durumu iletir.
  • – İcra müdürlüğü tarafınıza bir ödeme emri çıkarır.
  • – 7 gün içerisinde icra müdürlüğünün ödeme emrine, ödeme veya itiraz şeklinde bir başvuru yapmazsanız icra işlemlerine başlanır.
  • – İcra için ev veya iş yerinize gelen icra memurları icra işlemini gerçekleştirir.
  • – Bildirdiğiniz adresin kapalı olması durumu değiştirmez. İcabında icra memurları çilingir marifetiyle kapıyı açara ve icra işlemini gerçekleştirebilir.

Eşyaların haczedilmesi ile birlikte günümüzde maaşa haciz de mümkün olmaktadır. Bankalar maaşlı çalışanların maaşına yasal oranda tedbirli haciz koydurup, ödemelerini buradan da tahsil edebilir.

Her ne şekilde olursa olsun haciz kimsenin başına gelmesini istemeyeceğimiz bir durumdur. Hacze kadar giden yolda banka ile anlaşmanın pek çok yolu vardır. Dileriz kimse bu denli zor bir durumun içerisinde kalmaz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.