Banka Müdürü Nasıl Olunur?

Banka müdürü nasıl olunur? Kimler banka müdürü için uygundur ve nasıl yöntemler izlenmelidir? Banka Müdürü olmak için hangi okul ve bölümlerden mezun olunmalı? Detayları konumuzda bulabilirsiniz.

Bankacılık; para, finans konularında uzmanlaşmak isteyen kişilerin tercih ettiği, saygınlığı olan bir sektördür. Kişiler, hem daha yüksek gelir elde ederek iyi yaşam standartlara sahip olmak hem de itibar kazanmak için mesleki hayatlarında, bulundukları pozisyonları yükseltmek ve daha üst kademelere gelmek isterler. Bankacılık sektörüne giriş yapan kişilerde, ileride kendilerine Banka Müdürü olmak gibi hedefler koyarak, başarılı bir kariyer planı yaparlar.

Her meslekte olduğu gibi, müdür pozisyonuna gelmek için en önemli kriter, tabi ki tecrübedir. Bu tecrübe kaç yılda olur ve hangi basamaklardan geçmekle elde edilir? Gibi sorulara çok net, somut cevaplar aramak yerine, bankacılık sektöründe sağlam bir kariyer elde etmek için, çalışma hayatında ne gibi başarılara ihtiyaç vardır?

Kariyer basamaklarında tırmanırken, okul ve bölümün etkisi, yabancı dil ve mesleki eğitimler ile desteklemek banka müdürü olma yolunda iyi bir zemin oluştur mu? Gibi daha çok kendini geliştirme odaklı düşünerek, doğru bir yol haritası çizmekte yarar var.

Banka Müdürü Nasıl Olunur

Banka Müdürü Nasıl Olunur

Banka Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Bankacılık sektöründe uzmanlaşmak isteyen kişilerin, üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerini tercih etmeleri gerekmektedir. Eğitim sonrasında yüksek lisans yapmak kesinlikle büyük bir artı katacaktır.

Bahsettiğimiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerin alt bölümlerinde yer alan, İktisat, İşletme, Sigortacılık, Bankacılık, Finans, Çalışma Ekonomisi, Ekonometri gibi bölümlerden mezun olmak Banka Müdürü olma yolunda doğru alt yapıyı oluşturmanızı sağlamaktadır.
Alınan eğitimin Banka Müdürü olma yolunda önemli bir payı vardır ancak, Müdürlük aynı zamanda kişinin mizacına da uygun olmalıdır.
Girişkenlik, İyi bir planlama uzmanı olmak ve stratejik düşünebilmek, kişiler arası iletişim ve kendini geliştirme noktasındaki azim ve kararlılık gibi özellikler okulun ve mezuniyet derecelerinin yanı sıra, kişide olması gereken niteliklerdir.

Eğitim dendiğinde sadece okul, üniversite ve yüksek lisans olarak düşünmek, günümüz rekabet ortamında oldukça yetersiz kalabilmektedir. Mezun olmanın dışında özel kurumların düzenlediği eğitimlerden yararlanarak, kişiler kendilerine artı değerler katarlar.
Milli eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan kurs ve programlar, konuyla ilgili alınan eğitim sonrasında sertifika ve katılım belgeleri vermektedir. Bu belgeler İş yaşamında özellikle yeni iş görüşmelerinde oldukça etkili olmaktadır.

Bankacılık sektöründe hangi eğitimler ile kendinizi geliştirebilirsiniz?

• Finans ve Bankacılık
• Bankacılık Sektöründe Koçluk Uygulamaları
• Finansal Riskler Ve Önlemler
• Proje Finansmanı
• Yatırım ve Yatırım araçları Eğitimleri
• Finansal Yönetim Uzmanlığı

Şeklinde ve daha birçok başlıktaki Bankacılık sektörüne yönelik eğitimleri uzmanlarından almak, bu yolda başarı adımlarını hızlandıracaktır.

Banka Müdürü Nasıl Olunur

Banka Müdürü Nasıl Olunur

Hangi Pozisyonlar Banka Müdürü Olmaya Daha Yakın?

Bankada Vezne sorumlusu olarak çalışan bir kişi de bir gün banka müdürü olabilir. Ancak kendini kanıtlama ve yükselme yolunda daha uzun ve meşakkatli bir serüveni olacaktır. Oysaki müfettiş yardımcısı Banka Müdürü olmaya çok daha yakındır. 5-6 Yıl kadar Müfettiş yardımcılığı sonunda herhangi bir bankaya müdür olarak atanabilmektedir.
Diğer yakın pozisyonlardan birisi de bankanın pazarlama bölümünde çalışan olmaktır. Başlangıcında Bireysel bankacılıkta elde edilen başarı sonunda, Kurumsal Bankacılık veya Ticari Bankacılık ile devam eder. Ortalama 8-10 yıl kadar bir tecrübe edinmiş olmak, Müdür olmak için gereken tecrübenin kazanımını sağlar.

Banka Müdürü nasıl olunur? Diye merak edenler bilmelidir ki, her meslekte olduğu gibi Bankacılık sektöründe de hızla gelişen teknoloji ve artan hizmet kalitesini en iyi şekilde takip etmek ve araştırmak, yapılan işi severek yapmak gerekmektedir.
Bu sektörün kendine has zorlukları olduğu gibi elbette keyifli yanları da vardır. Banka Müdürü olmak için ezici bir hırs yerine, kişinin her daim kendisini geliştirmek gibi gayeleri olmalıdır.

Yapılan araştırmalarda Müdür pozisyonuna ulaşmış başarılı kişilerin ortak özellikleri arasında neler mi var dersiniz?

  • Hayalleri vardır
  • İnsanlara saygılıdırlar
  • Sabırlıdırlar
  • Çok fazla İlgi alanları vardır. Meraklıdırlar
  • İyimserdirler
  • Çalışkan ve disiplinlidirler
  • Gerektiğinde “hayır” demeyi bilirler
  • İletişim becerileri yüksektir
  • Hatalardan ders alırlar

İş yaşamında iyi bir kariyer için sadece doğru ve nitelikli eğitimler almış olmak yeterli değildir. Kişisel gelişim ve Dünya’yı algılama biçimi de çok önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz