Banka Kredisinin Onaylanmama Sebepleri Nelerdir?

Her geçen gün insanlarla bankalar arası ilişkiler daha da sık olmaya başlıyor. Eskiden krediler ve kredi kartları insanlar tarafından tehlikeli bir şey olarak bilinirken artık sadece aylık sabit geliri olanlar değil çalışmayanlar, gelirini belgeleyemeyenler hatta 18 yaşından büyük öğrenciler bile kredi kartı alabilmekte ve bazı bankalardan kredi kullanabilmekte. Bankadan alınan borçlar, ipin ucu kaçırılmadığı sürece elbette insanların çok işine yaramakta.

Birçok kişi de gelirini belgelese dahi bankalardan olumlu kredi cevabı alamıyor. Bunu sebebi ise kredi puanlarının düşük olmasıdır. Bankalar kişilerin borç ödeme, kredi kartı kullanma sıklığı gibi davranışlarına bakarak puanlama yapmaktadır. Bu yapılan puanlama bütün bankalar tarafından sistem üzerinden görülmektedir. Yani bir bankadan kredi çektiyseniz ve aksattıysanız yahut hiç ödemediyseniz bu sistem sayesinde hanenize eksi puan olarak yazılan bu hareketiniz diğer bankalar tarafından, kredi talebinde bulunduğunuz zaman değerlendirme dahilinde tutulmaktadır. Yani kredi puanınız düşükse bu sistem ile kredi kullanmanız neredeyse imkânsız bir hal alıyor.

Kredilerim neden onaylanmıyor? Diyorsanız mutlaka kredi puanınız düşüktür. Peki, kredi puanınızı yükseltmek için ne yapmalı? Kredi puanınızı yükseltmek için bankalarla aranızı iyi tutmalısınız. Buna bir bankadan kredi kartı başvurusu yaparak başlayabilirsiniz. Kredi kartı başvurunuz onaylanırsa kredi kartını düzenli olarak kullanın ve borçlarınızı zamanında sadece asgari tutar olarak değil dönem borcu olarak ödeyin.

Bu kredi kartıyla otomatik ödeme talimatları vermenizde kredi puanınızı olumlu yönde etkileyecektir. Eğer kredi kartı başvurunuzda onaylanmazsa kendinize bir bankada vadesiz hesap açtırın ve bu hesaba para yatırmaya başlayın. Nakit kullanarak yaptığınız alış verişlerinizi bu karttan yapın. Bu şekilde kredi puanınız yükselecek ve kredi kartı başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Kredi başvurunuz ısrarla onaylanmıyorsa geçmişte kara listeye alınmış olabilirsiniz. Kara listeye alınmış olma durumuzda 5 yıl boyunca bankalar sizi bu listede tutar ve kredi başvurularınız bankalar tarafından olumsuz yanıtlanır.

Kara listeden çıkabilmek için 5 sene beklemeniz gerekir. Ancak bunu bekleyecek zamanınız yoksa ve üzerinize ev, arsa, araba gibi maddi değeri olan mal varlığı sahibiyseniz bu mal varlığınızı bankalara ipotek ettirerek kredi çekebilme şansınız var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz