Banka Kredilerinde Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Banka kredilerinde dosya masrafı nasıl geri alınır, dosya masrafı nasıl hesaplanır, dosya masrafını geri almak için dilekçe nasıl hazırlanır. Tüm detaylar, onlinekredi.net farkıyla..

Bankalar, kredi verirken tüketicilerden 70’den fazla masraf kesmekteydi. Ancak Yargıtay, haklı ve belgeli olan kredi masrafları dışında tüketiciler belgesiz ve yalan olan masrafları ödemek zorunda değildir, şeklinde açıklama yapmıştır. Bunun üzerine kredi dosya masrafı ödeyenler, belgesi olmayan masrafların ücretlerini dilekçe yazarak Tüketici Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemelerine başvuru yaparak belgesi olmayan dosya masraf ücretlerini geri alabilmektedir.

Banka Kredilerinde Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Bankalar, 2014 tarihinde bulunan yönetmeliğe göre tüketicilerden maksimum 1000’de 5 kadar dosya masraf ücreti alma hakkı bulunmaktadır. Bu ücret örnek verecek olursak, 100.000 TL değerindeki kredi tutarının sadece en fazla 500 TL’si dosya masraf ücretidir. Bu hesaplama yönetmeliğin belirlediği orana göre esas alınarak çekilecek tutarın miktarına göre hesaplanır ve dosya masraf tutarı bulunur.

Banka Kredilerinde Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

Bankalar verilen orana göre dosya masrafını alırken bunu krediye eklemeden bazı bankalar nakit olarak almaktadır. Bazı bankalar ise kredi kartı ile de ödemeyi kabul etmektedirler. Alınan krediye göre dosya masraf ücreti bankaya göre değişse de belge ile kanıtlamadığı sürece dosya masrafını tüketicilerden talep edememektedir. Ayrıca bankalar dosya masrafını kredi çekmek isteyen tüketici için açılan dosyalar adına almaktadır.

Dosya Masrafı Almayan Bankalar Hangileri?

Dosya masrafı almayan bankalar birçok kredi çeken tüketicilerin araştırma konusudur. Bu bankalar sunduğu kampanyalar sayesinde talebi artarken, dosya masrafı almaması ayrıca müşteriler için sevindirici haber diyebiliriz. Bunları maddeler halinde kısaca yazalım.

 • Halkbank: Dost Konut Kredisi ile her hangi bir dosya masrafı talep etmemektedir.
 • Garanti Bankası: 15.000 TL ve üzeri kredi çekimlerinde dosya masrafı almamaktadır.
 • Finansbank: 60 aya kadar vade fırsatı sunan Finansbank dosya masrafı almamaktadır.
 • ING Bank: 9.000 TL ve üzeri kredi talep eden tüketicilerden 1.000 TL şeklinde taksitlendirme yapan tüketicilere dosya masrafı olmadan faizsiz kredi vermektedir.
 • Ziraat Bankası: Masrafsız Tüketici Kredisi adı altında tüketicilerinden dosya masrafı almamaktadır.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar Tutar?

Konut kredileri her daim diğer kredilere nazara
n farklı faiz oranları ve dosya masrafları uygulanmaktadır. Buna örnek olarak bir banka konut kredisi dosya masraf ücretini %1 olarak değerlendirebilir. Bu durumda alacağınız 500.000 TL değerinde konut kredisinin dosya masrafı 5.000 TL şeklinde olacaktır. Bu anlamda konu kredisi dosya masrafı bankadan bankaya değişebilmektedir.

Tüketici Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar Tutar?

Tüketici kredisi dosya masraf tutarları, bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak Yargıtay kararına göre belgelenmesi zorunlu olan dosyalar için sadece dosya masraf tutarı ödenir. Bunun dışında dosya masraf ücreti talep eden bankalara masrafı ödememekle beraber ödedikten sonra ise masrafı geri alabilirsiniz. Bu dosya masrafları genelde 100.000 TL’de 500 TL olsa da bankalara göre değişebilmektedir.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar Tutar?

Taşıt kredisi almak, diğer kredi türlerine göre biraz daha masraflıdır. Ülkemizde bildiğiniz gibi taşıt alırken verilen vergiler ile aynı araç bir daha alınabilmektedir. Aynı şekilde bankalar dosya masrafları her ne kadar 2018 yılında yasal olarak kaldırmak zorunda kalmışsa da ek ücretler sunarak tüketicilerden talep edebilmektedir. Bu ek ücretler dosya masrafı yerine geçmektedir.

 • Banka Sigorta Muamele Vergisi %5 değerinde,
 • Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu %15 değerinde,
 • Kredi Tahsis Ücreti 1000’de 5’i değerinde, (Yani 100.000 TL’de 500 TL)
 • Hayat Sigorta Kesintisi 100 TL,
 • Son olarak Araç Kaskosu 700 TL civarında taşıt kredisi masrafları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Banka Kredisi Dosya Masrafı İade Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Bankalarda özellikle dosya masrafları olarak konut kredisinde tüketicilerden talep etmektedir. Her ne kadar Yargıtay insanların bilinçli olması ve ekstra dosya masrafı vermemesi belgesi ve kanıtı olmayan dosya masraflarını ödemeyin demektedir. Ancak buna rağmen bazı insanlar bilinçli ya da bilinçsiz hakkını aramadan ne yazık ki dosya masraflarını ödemektedir. Hakkını arayanlar ise gerekli yerlere dilekçe yazarak hakkını savunmakta ve dosya masraf ücretlerini geri alabilmektedir. Kısaca dosya masrafı iade dilekçesinde ne yazılması gerektiğini maddeler halinde yazalım.

 • Öncelikle bulunduğunuz il ya da ilçedeki kaymakamlık ya da Tüketici Heyet Başkanlığına şeklinde dilekçeye başlamanız gerekmektedir.
 • Şikâyette bulunan kişinin adres, telefon, e-mail bilgileri.
 • Şikâyet edilen yerin adresi, şikâyet ettiği dosya masraf değeri ve tarih bilgileri yazılarak altına şikâyetin konusu yazılır.
 • Açıklama olarak hangi banka, hangi şube, hangi tarih ve zamanda ne kadar kredi çektiğini, ne kadar dosya masrafı alındığını, bunun ne kadar belgeli olduğunu detaylıca kanıtları ile beraber usulüne uygun şekilde yazılır. Bunu yazarken 4077 numaralı yasanın 6. Ve 10. Maddesi esas alınır.
 • Son olarak dekont ve sözleşme örnekleri dilekçe verilir ve dilekçenin altına isim, soyisim ve imza atılarak teslim edilir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.