Banka Kredi Notunu Öğrenmek Ücretsiz

Türk Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, artık e-Devlet’ten ücretsiz alınacak. Kredi, kredi kartları, protesto edilmiş senetler, karşılıksız işlemi yapılmış çek ve sonrasında ödenen çekler ile ibrazında ödenen çek bilgilerini içeriyor.

Kişinin kredi notunu içeren bu rapor önceden findeks.com’dan ya da bankaların internet, mobil şubelerinden sorgulanarak 7-8 liraya öğrenilebiliyordu.

Ayda bir defa olmak üzere ücretsiz sunulacak. Ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ödenmemiş faiz, komisyon bilgilerini, son 10 yılda yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapaşı durumda ki borçlar görülebilecek.

Nasıl Alınacak?

e-devlet’te yer alan kimlik doğrulama yöntemlerinden biri ile kimliklerini doğruladıktan sonra, ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ hizmetini seçerek, rapor talep edebilecek. Eğer bulamazsanız arama kısmına ‘Risk Raporu’ yazarak arama yapabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra çıkan sekmeye tıklamanız ve cep telefonu doğrulamasını yapmanız yeterli.

Kredi Skorunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

  • Elektrik, su, telefon faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin.
  • Düşük limitlide olsa kredi kartı alın kullanın zamanında ödeyin
  • Kullanmadığınız hesapları kapatın
  • Bankadan ihtiyaç olmasa da küçük bir kredi kullanın ve düzenli ödeyin.
  • Mevduat hesabı açıp her ay düzenli birikim yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz