Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Borçlarınız olduğunda, arabanızı değiştirmeye karar verdiğinizde ya da yeni bir ev satın almak istediğiniz zaman krediye ihtiyacınız olur. Krediye ihtiyacınız olduğu zaman da size kredi verecek olan uygun bankaları aramaya başlarsınız. Uygun bankaları bulduktan sonra ise müracaat yaparak kredilerinizin onaylanmasını beklemeye başlarsınız. Peki, her banka size bu kadar kolay kredi verir mi? Bankalar kredi verirken neye bakarak kredi verip vermeyeceklerine karar verirler?

Bankalar Neye Göre Kredi Verir?

Bankalar müşterilerine o kadar kolay kredi vermezler. Kredi verilmeden önce ilk olarak müşterinin çeşitli bilgileri araştırılır.
Limit Kontrol Sistemi sayesinde adınıza kayıtlı olan krediler ve kredi kartları ile bunlara ait olan borçlarınız görüntülenebilmektedir.
Bunun yanı sıra Kredi kayıt Bürosu tarafından banka müşterilerine verilen bir kredi notu bulunmaktadır. Bankalara müracaatta bulunduğunuz zaman bu kredi notu da incelenir.
Bankalar yaptıkları tüm bu incelemelerden sonra eğer herhangi bir sorun görmezlerse başvurularınızı olumlu olarak değerlendirir ve adınıza kredi çıkartırlar.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi notu, tüketicilerin bankalardan kullanmış oldukları krediler ve aldıkları kredi kartlarına göre belirlenmektedir.
Kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme durumunuza göre Kredi Kayıt Bürosu tarafından size bir puan verilmektedir. Bu puan sayesinde de bankalardan kredi çekip çekemeyeceğinize karar verilir.
Kredi notu aynı zamanda ödeme alışkanlıkları göz önüne alınarak da verilmektedir. Bu puanlama sistemine göre banka müşterilerine çok riskli ve çok iyi arasında bir not verilir.
Eğer çok riskli grubundaysanız maalesef bankalardan kredi çekemezsiniz.

Az Riskli Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

Bir tüketiciye 800 – 1100 arasında puan veriliyorsa bu kişi az riskli grubunda yer almaktadır.
Bu grupta yer alan kişiler bankalar tarafından kredi çekmesi muhtemel kişiler olarak görülmektedir.
Eğer bankalardan kredi çekecekseniz ve işinizin garanti olmasını istiyorsanız bu durumda bir üst grup olan iyi grubuna geçiş yapmalısınız.
Bunun için kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca adınıza kayıtlı faturaların ödemelerini de düzenli olarak yapmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz