Aynı Anda İki Konut Kredisi Çekilir mi?

Yasal olarak aynı anda iki konut kredisi çekmek için hiçbir engel yoktur. Ancak her bankanın kendi içinde kredi müşterilerine uyguladığı kriterler vardır. Aynı anda iki konut kredisi için yapılan başvuruda, bankanın değerlendirmeye aldığı ilk 4 kriter şöyledir:

  • Kişinin Kredi Notu
  • Hane halkının Toplam geliri
  • Aylık ödenen borçların toplam miktarı
  • Geriye kalan ödenebilir limit

Çekilen kredilerin toplamı, hane halkının toplam gelirinin %50 sini geçmediği sürece aynı anda iki konut kredisi çekmek mümkündür. Örneğin aylık taksidiniz 2000 TL ve toplam aylık geliriniz 5000 TL ise ikinci bir konut kredisi çekmeniz çok zor. Bu durumda İki kredinin toplamı 2500 TL’yi geçmemelidir. Gelir arttıkça buna paralel olarak kredi çekme oranınızda yükselecektir.

Söz konusu konut kredisi olduğunda, diğer kredi türlerine göre (taşıt, ihtiyaç vs.) bankalar biraz daha esnek davranmaktadır. Sebebi ise konutta kredi çekilecek mülk üzerine ipotek koyarak, bankanın kendi hesaplarını garanti altına alabilmesindendir.

Aynı Anda İki Konut Kredisi İçin Tek Kriter Gelir mi?

İkinci konut kredisi için tek kriter gelirdir diyemeyiz. Fındex Kredi notunuzu etkileyen çok fazla faktör var. Örneğin T.C Kimlik numaranız üzerinden yaptığınız tüm alışverişler, başta kredi kartı olmak üzere, diğer mağazalardan senetli olarak yaptığınız taksit ödemelerinde oluşan gecikmeler, kredi notunuzu düşürmektedir. Dolayısıyla yukarıda örnek olarak verdiğimiz hesaplama, kredi notu ortalamanın üzerinde olan kişiler için geçerli olmaktadır. Kredi notunuz düşük ise banka gelirinizi sorgulama ihtiyacı duymayabilir.

İkinci Konut Krediniz İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Zorlanmadan kredi çekebilmek için kredi notunuz en az 1500 olmalıdır. 0-1900 Aralığında değişen kredi notlarında 1500 ün altına düştükçe riskli gruba girersiniz. 1300-1500 Arası az riskli olduğu için belki ilk konut kredisinde ipotek yoluyla banka, konut kredinizi onaylayacaktır. Ancak az riskli grupta yer aldığınızda ikinci bir konut kredi için şansınız oldukça düşüktür.

Kredi notu düşük olduğunda 3 ila 6 ay gibi sürelerde ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınızda puanınız güncellenerek yükselecektir. Aynı anda iki konut kredisi çekilir mi? Diye merak edenler, öncelikle kredi puanınızı sorgulayın. Ardından geliriniz ile aylık ödemeleriniz arasındaki denge önemlidir. Son olarak ödemeleriniz sonucunda kalan geliriniz, ikinci kredi için yeterli ise tabi ki kredi kullanmanız mümkün olacaktır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz