Asgari Ücret ile Ev Kredisi Çekilebilir mi?

Asgari ücretle çalışanlar konut kredisi alabilir mi? Asgari ücretli en fazla ne kadar konut kredisi kullanabilir? Detaylar yazımızda..

Asgari Ücretli Ev Kredisine Başvurabilir mi?

Konut kredisi başvuru için düzenli bir gelirinizin olması gerekir. Asgari ücret alanlar da gelir durumlarını belgeledikleri takdirde elbette konut kredisi başvurusunda bulunabilirler. Yalnız, konut kredisi gibi kredi başvurularında ödeme gücünüz dikkate alınır.
Kredi başvurularında nelerin dikkate alındığına dair ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir?

Asgari ücretle geçinen biri hane halkının zorunlu giderlerini karşıladıktan sonra ve herhangi bir sabit borcu yoksa maaşının yaklaşık %50’si oranında taksitleri olacak şekilde konut kredisi çekebilir. Bu durumda vadeler uzun ve çekilebilecek kredi miktarı da düşük olacaktır.
2018 yılı için asgari ücret 1603 TL’dir. Eşi çalışmayan bir asgari ücretli güncel faiz oranlarına bakıldığında bankalara göre değişmek kaydıyla 40 bin ile 48 bin TL arasında bir konut kredisi çekebilir.

Günümüzde 40 ya da 50 bin TL ile bir ev alınması pek mümkün görünmemektedir. Evinizin ekspertiz raporu sonucu olumlu olduğunda kredilendirilebileceğiniz de hesaba katarsanız bir gecekonduyu da banka kredisi ile alma şansınız bulunmamaktadır. Ancak, başvuru sahibinin yanı sıra eşi de çalışıyorsa alabilecekleri kredi miktarı artacaktır.

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse asgari ücretli ev kredisi alabilir; ama bankanın onaylayacağı bir evi alabilmesi için ya birikimi olmalı ya da eşi de çalışıyor olmalıdır. Konut kredisi ile ilgili güncel faiz oranlarını ve ekspertiz hakkında merak ettikleriniz ilgili yazılarımızdan okuyabilirsiniz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.