Arabanın Perte Çıkması için Gerekli Olan Hasar Kaydı Ne Kadar?

Trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artıyor. İmkanı olanlar evdeki bireylerin neredeyse her biri için yeni bir araç alıyor. Piyasadaki bu araç artışı ile doğru orantılı olarak da kazaların sayısı artıyor.

Kimi kazalarda araçlar artık neredeyse kullanılmaz hale gelebiliyor veya tamir yoluna gidildiğinde maliyet neredeyse aracın o anki piyasa fiyatına denk gelebiliyor.

Araçlarda meydana gelen hasarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Çok büyük hasarlarda ise araçlar hurdaya yani perte de çıkarılabilmektedir. Sigorta şirketinin aracınızı perte çıkarması için aracınıza yapılacak masrafın neredeyse aracın o dönemki piyasa fiyatına denk veya yakın olması gerekiyor.

Daha detaylı açıklamak gerekirse, kaza geçirmiş ve tamir edilmesi durumunda çok maliyete sebep olacak ve aynı zamanda trafiğe çıkması trafik güvenliğini tehlikeye atacak araçlar perte çıkarılır.

Perte çıkarılan araçların belirlenmesinde ortalama bir rakam yoktur. Bu rakam aracınızın kasko değeri ve piyasa değerine bakılarak belirlenir.
Sigorta şirketleri tarafından, araçların onarımı için harcanacak miktar aracın kasko değeri veya piyasa değerinin %70’ini geçiyorsa, o araç perte çıkarılır. %70 oranı ortalama olarak neredeyse tüm sigorta şirketleri tarafından kabul görür durumdadır.

Aracınız Perte Çıkarılırsa Ne Olur?

Aracınız perte çıktı ise sigorta şirketi kasko değerine göre size bir fiyatlandırma yaparak arınızın bedelini öder.
Eğer kasko değeri aracınızın piyasa değerinden yüksek ise sigorta şirketi piyasa fiyatlarına göre bir fiyatlandırma yaparak ödeme yapabilir.

Perte Çıkan Arabanıza Ne Olur?

Perte çıkan araç sigorta şirketine kalır ve her türlü mülkiyet hakkı sigorta şirketine geçer. Bu tarz araçlar sigorta şirketleri tarafından zaman zaman satışa sunulmaktadır.

Kimi araç ilanlarında gördüğünüz “Aracın Pert Kaydı Vardır” uyarısı da buradan gelmektedir. Sigorta şirketlerinden alınan bu aracalar, onarılarak piyasaya da sürülebilmektedir.

Dilerseniz perte çıkan aracınızı sigorta şirketinize vermeyebilirsiniz. Perte çıkan aracınızın da almak istediğinizi beyan ettiğinizde, sigorta şirketi aracın o anki hurda bedeli hesaplayarak size ödenecek miktardan düşer ve kalan kısmı öder.
Dileriz aracınızın perte çıkmasına sebep olacak kadar büyük bir kaza yaşamazsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz