Altın ve Ons Nasıl Hesaplanır?

Altın alım satımı yapanlar altın nasıl hesaplanır çok merak ediyordur. Çünkü kuyumcudan çeyrek altın almak istediğinizde bile kuyumcu hesap makinesine başvurabilmektedir. Özellikle daha ucuz fiyat ile almak isteyenler veya elindeki altını daha yüksek fiyattan satmak isteyenler merak ediyorlar.

Öncelikle belirtmek gerekir ki takı ürünleri yani takı seti, bileklik, yüzük ve benzeri gibi ürünlerin nasıl hesaplandığını açıklamak mesleki açıdan doğru olmadığı için buna yer vermeyeceğiz. Fakat gündelik hayatta çok fazla alım satımı yapılan yatırım altınlarının nasıl hesaplandığını bu sayfadan okuyabilirsiniz. Böylece yatırım yaparken merak ettiğiniz bu konuya açıklık getirmiş olacağız.

Altın nasıl hesaplanır?

Yatırım altınlarının ağırlıkları sabittir ve değişmez. Almak istediğiniz zaman o anki has altın gram fiyatı ile almak istediğiniz altının ağırlığını çarparak fiyatı bulabilirsiniz. Bozdurmak istediğinizde ise altının ağırlığı ile 22 ayar bozdurma fiyatı ile çarpmanız gerekir. Bilezik bozdurmak veya almak istiyorsanız direkt olarak 22 ayar alış ve satış fiyatı ile bilezik gramını çarpmanız ile sonuca ulaşabilirsiniz.

Ons Nasıl Hesaplanır?

1 Adet Ons = 31,10 gramdır.
Ons değerinin Türk lirası cinsinden karşılığını yani altının gerçek gram fiyatını bulmak istiyorsanız aşağıdaki işlemi yapmanız gerekir.
Ons Fiyatı / Ons Gramı x Dolar Kuru = Altının Türk Lirası Değeri
Örnek: 1350 / 31.10 x 2.150 = 93.32 (1 Gram Altın Fiyatı)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz