Altın Parlatma ve Temizleme Yöntemleri

Takı altınları, kullanıma bağlı olarak kirlenmekte ve parlaklığını kaybetmektedir. Kullandığınız altın takılarınızı kendi imkanlarınız ile evde temizleyebilirsiniz. Daha ileri gidip ilk günkü gibi olmasını da sağlayabilirsiniz fakat bu işlemi evde yapmanız mümkün değildir. Şimdi sırasıyla altın takılar nasıl parlatılır ve temizlenir onu öğrenelim.

Altın Nasıl Temizlenir?

Öncelikli olarak evde kendi imkanlarımızla altın temizleme işlemi gerçekleştirebiliriz. Yüzük, kolye ve bileziklerde fazlaca karartı ve kir oluşabilmektedir. Bunları arındırmak için su kaynatmanız gerekmektedir. Su kaynadıktan sonra içerisinde yoğun miktarda bulaşık deterjanı dökünüz. Ardından ise köpürtünüz. Daha sonra temizlemek istediğiniz altın takılarınızı suyun içerisine atın. 1-2 Dakika bekletin. Daha sonra ise maşa yardımı ile altını çıkarın ve üzerini diş fırçası aracılığı ile fırçalayın. Takıların özellikle ara, kıyı, köşe yerlerinde pislikler oluşur buraları fırçaladığınızdan emin olun. Ardından tekrar suyun içerisine atıp kısa süre bekleyip çıkartın. Son olarak altın takınızı su ile durulayıp kurutabilirsiniz. Bu şekilde altın takılarınız kirlerden ve karartılardan arınacaktır.

Altın Nasıl Parlatılır?

Altın parlatma yöntemi evde yapılabilecek bir işlem değildir. Evde altın parlatma yöntemi olarak yukarıda belirtilen yöntem anlatılmaktadır. Fakat bu bir parlatma yöntemi değil, temizleme yöntemidir. Altınlar en güzel şekilde kuyumcu atölyelerinde parlatılır. Orada sırasıyla yukarıda bahsettiğimiz kirden arındırma işlemi yapılır. Kuyumcu atölyelerinde sırf bu işlem için üretilmiş makineler bulunmaktadır. Ardından ise altın takınıza cila makinesinde cila atılır. Daha sonra ise cila kalıntılarını temizlemek için tekrar temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemlerin haricinde 22 ayar bilezikler için daha çok yaldız olarak tabir ettiğimiz altın suyuna batırma işlemi gerçekleştirilir. 14 Ayar beyaz altın ürünler için ise rodaj sistemi dediğimiz, beyaz altınlara uygulanan yenileme işlemi uygulanır.

Altın parlatma işlemi uygulanan tüm takı ürünleriniz ilk günkü gibi kullanılmamış bir görüntü alır. Bu parlatma işlemi için kuyumcular cüzzi bir ücret talep edebilmektedir. kendi atölyesi olan kuyumcular ise bu işlem için ücret almayabilirler.

Çok Sık Aralıklarla Parlatma İşlemi Yaptırmayın!

Mutlaka takılarınızı her taktığınızda ilk günkü gibi parlasın isteyebilirsiniz. Bunun içinde çok sık şekilde kuyumcuya gidip altınlarınızı parlatmak isteyebilirsiniz. Bu işlem kesinlikle önerilmemektedir. Bunun sebebi ise, parlatma işleminde altın takınızın fire vermesidir. Altınlar, parlatma sırasında cila makinesinde sürtülmektedir. Bu işlem yapılırken, altın takı, makineye fazla bastırıldığı zaman gramında kayıp yaşanır. Tabi bu ciddi bir fire değildir. Örnek ile anlatacak olursak, 5 gram ağırlığında bir yüzük parlatma işlemi sonrası 4.97 Gr ağırlığına gelebilir. Tabi bu tamamen kuyumcu atölyesindeki usta ile alakalıdır. Yüzük 4.75 gramda gelebilir 5 gram olarak firesiz de. Normal şartlarda 0,03 santim kadar bir kayıp yaşanabilmektedir. Eğer siz çok sık şekilde bu parlatma işlemini yaptırırsanız, her gittiğinizde ufak bir kayıp yaşanır ve toplamda ise ciddi bir ağırlık kaybına uğramış olabilir. Bu nedenle kullandığınız ürünleri çok sık şekilde parlatmaya götürmeyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz