Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Banka altın hesapları günümüzde çeşitli açılardan çok daha avantajlı olarak altına yatırım yapma imkanı sağlamaktadır. Bulunduğunuz bu sayfada banka altın hesaplarının avantajları ve dezavantajları, alırken dikkat edeceğimiz konular, tercih edebileceğiniz bankalar, hangi zamanlarda bankalarda işlem yapmanız gerektiği gibi bir çok konuda önemli bilgiler bulunmaktadır.

Banka Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, yatırımcıların talebi doğrultusunda bankaların sunmuş olduğu bir tür altın yatırım hizmetidir. Bankada sabit duran nakit paranızı altın olarak saklama imkanı verir ve bu altın hesabınız üzerinden fiyat değişimlerine göre kazanç sağlama fırsatı yaratır.

Banka Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer yatırımlarınızı banka altın hesabı açtırarak yapmak istiyorsanız bu işlem için banka şubesine gitmenize gerek yoktur. Eğer ki tercih ettiğiniz bankanın internet bankacılığını kullanıyorsanız online olarak altın hesabınızı yaratabilir ve kontrol edebilirsiniz. Altın almak istediğinizde mevduat hesabınızdaki nakit miktarı ile alım yapılabilmektedir.

Hangi Bankadan Altın Alınır?

Banka altın hesabına geçiş yapmak isteyenlerin en çok kafasını kurcalayan sorulardan biri hangi bankanın tercih edileceğidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta altın alış ve satış arasındaki fiyat farkıdır. Alış ve satış arasındaki fiyat farkının en düşük olduğu bankayı tercih ederseniz kâr konumuna geçiş daha hızlı yaşanır. Bu fark ortalama 0,70-0,80 TL olabilir ve idealdir. İkinci dikkat edilmesi gereken konu ise aylık olarak kesinti yapılması. Bazı bankalar yatırım yaptığınız için aylık çok cüzzi miktarlarda kesinti yapabilmektedir. Bu miktar yatırım miktarınız ile orantılıdır. Kesinti yapmayan bankalar da olduğu için tercihinizi kesinti yapmayan bankalardan yana kullanmanız daha doğru olacaktır. Tercih sırasında en çok yapılan yanlış ise en düşük fiyatın olduğu yerden alım yapmak. Daha ucuz diye oradan alım yapmak tamamen yanlış bir işlemdir. Satış fiyatı düşük olan bankanın geri alış fiyatı da daha düşük olur. Bu nedenle kesinlikle fiyat düşüklüğüne değil alış satış arasındaki farkı göz önünde bulundurunuz.

Banka Altın Hesabının Avantajları Nedir?

  • -İstikrarlı fiyatlar
  • -Güvenli olması
  • -Çalınma derdinin olmaması
  • -İstenildiği zaman yatırım yapılabilme
  • -İstenildiği an nakite dönüştürme
  • -Düşük miktarda para ile yatırım yapabilme
  • -Sahteciliğin yaşanmaması
  • -İşçilik giderlerinin bulunmaması
  • -Uygun alış ve satış fiyatları
  • -Online bankacılık ile hızlı işlem yapabilme, fırsatları yakalayabilme

Banka Altın Hesabı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Altın alırken veya yatırımlarınızı nakite çevirirken yapacağınız işlem saati çok önemlidir. Yapacağınız işlemleri hafta içi ve çalışma saatleri içerisinde yapmanız gerekmektedir. Diğer saatlerde ve hafta sonunda işlem yaparsanız farklı fiyatlar üzerinden işlem yapmak zorunda kalırsınız. Hafta içi mesai saatleri içerisinde alış satış arasındaki fiyat farkı 0,70 TL iken mesai saatleri dışında kalan zaman dilimlerinde ise 3-4 lira gibi bir fark bulunmaktadır. Eğer yanlış zamanda işlem yaparsanız size ciddi bir kayıp yaratacaktır. Bu nedenle altın alırken ve bozdururken en çok dikkat edeceğiniz konu bu olmalıdır.

Banka altın hesapları “İnternet bankacılığı, cep bankacılığı, telefon bankacılığı ve bankamatikler” aracılığı ile kontrol edilebilmektedir. Bu saydığımız araçlar ile altın alabilir ve bozdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Bankaların Altın Hesabı Var?

Ülkemizde bulunan bir çok banka, altın yatırım hesabı hizmeti vermektedir. Buna rağmen bazı bankalar ön plana çıkmış bulunmaktadır. Tercih edilen bu bankaların büyük kısmını: Ziraat Bankası Altın Hesabı, Garanti Bankası Altın Hesabı, Kuveyttürk Altın Hesabı, İş Bankası Altın Hesabı, Akbank Altın Hesabı, Halkbank Altın Hesabı, Vakıfbank Altın Hesabı oluşturmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz