Altın Ayarları Nelerdir? Altın Çeşitleri Nelerdir?

Altının saflık ölçüsü ayar veya karat olarak belirtilir. Dünyada genel kullanımı karat veya milyem ülkemizde ise genelde ayardır. Tamamen saf, yani %100 (aslında bu binde 999.9 olur her zaman ) altın 24 ayarı ifade etmektedir. %91.6 oranında saflıkta olan altın 22 ayar olarak bilinir. %75 oranında saflığı olan altın 18 ayar olarak kabul edilmektedir. %58.3 oranında saflığa sahip olan altın ise 14 ayar olmaktadır.

[mks_pullquote align=”left” width=”600″ size=”24″ bg_color=”#000000″ txt_color=”#ffffff”]Altında saflık derecesini ifade eden orantısal değere milyem denir.[/mks_pullquote]

 

Altın Ayarları Nelerdir?

Her altın takıda mutlaka saflık derecesini gösteren damga bulunur. Altında saflık derecesini ifade eden orantısal değerlere ise milyem denilir. Örneğin 1000 milyem 24 ayar olmaktadır. 916 milyem 22 ayardır. Milyem uluslararası ölçü birimidir. Saf metal ağırlığının toplam ağırlığa bölümü ile hesaplanır. Ayara göre daha hassas bir ölçü birimi olarak kabul görmektedir. En saf altın 1000 milyem olarak kabul edilir.Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi 1 ayar 41.66 milyemdir.

Altın Ayarları ve Altın Çeşitleri

Altın Ayarları 

Altın Çeşitleri Nelerdir?

REŞAT ALTIN

Reşat Altın

Reşat Altın

Sultan 5. Mehmet Reşat adına 1909 yılında basılmıştır. Üzerinde basım tarihi olarak 1327 yazar. Bunun sebebi o dönem Hicri Takvimin kullanılıyor olmasından ileri gelmektedir. Osmanlı altınıdır ve bulunması zordur. Bu sebeple cumhuriyet altınından daha değerlidir.

Taklitlerinden sakının

Ön yüzünde defne yaprağından çelenk ve altında 2 adet meşale vardır. Orta kısımda Osmanlı Tuğrası ve Sultan 5. Mehmet Reşat’ın arapça harflerle imzası bulunmaktadır. 7.20 gram 22 ayardır ve çapı 22mm dir. Yarım, çeyrek ,ikibuçuk ve beşli çeşitleri de bulunmaktadır. Taklitleri konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

TAM ALTIN

Tam Altın

Tam Altın

22 ayar ve 7.216 gramdır. 30 mm çapındadır, ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ve basım tarihi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise Atatürk resmi ve çevresinde kenar süslemesi vardır. Darphane tarafından basılır. Cumhuriyet Altını ile benzerlikleri yüzünden sıklıkla karıştırılırlar.

CUMHURİYET ALTINI

Cumhuriyet Altını

Cumhuriyet Altını

Tam altın gibi 234 sayılı KHK’nin 2/b maddesi uyarınca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmakta olup, devlet güvencesi altındadır. 22 ayar Ve 7.216 gramdır. Çapı 22 mm dir. ATA veya birlik cumhuriyet altını olarak da bilinir. Yarım ,çeyrek,iki buçukluk ve beşlik çeşitleri vardır. Bunların ölçüleri farklıdır.

Ziynet ve sikke olarak ikiye ayrılırlar

Ayrıca bunlar ziynet ve sikke olarak da ikiye ayrılır. Ziynet olanların kenarı eğik tırtıklıyken sikke olanların kenarı dik tırtıklıdır. Cumhuriyet altınının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” , Türkiye Cumhuriyeti kuruluş tarihi 1923 ve basım tarihi bulunmaktadır. Diğer yüzünde “Hakimiyet Milletindir”yazısı , Atatürk resmi ve altta Ankara yazısı bulunmaktadır. Sikke altın biraz daha ağırdır ve basım tarihi 29 Ekimdir. Toparlayacak olursak çeşitlerinin özellikleri şöyledir;

Ziynet Altın Çeşitleri

  • Ziynet Bir Altın (Ata) : 7.216 gram ve 22 ayardır.
  • Ziynet Yarım Altın: 3.508 gram ve 22 ayardır.
  • Ziynet Çeyrek Altın: 1.754 gram ve 22 ayardır.
  • Ziynet İkibuçuk Altın : 17.54 gram ve 22 ayardır.
  • Ziynet Beş Altın: 35.08 gram ve 22 ayardır.

Sikke Altın Çeşitleri

  • Sikke Bir Altın (Ata): 7.216 gram ve 22 ayardır.
  • Sikke Yarım Altın: 3.608 gram ve 22 ayardır.
  • Sikke Çeyrek Altın: 1.804 gram ve 22 ayardır.
  • Sikke İkibuçuk Altın: 18.040 gram ve 22 ayardır.
  • Sikke Beş Altın: 36.08 gram ve 22 ayardır.

Darphane cumhuriyet altınlarının tek yasal üreticisidir.

GRAM ALTIN

Gram Altın

Gram Altın

Gram altın Darphane tarafından değil İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) tarafından basılmaktadır. 24 ayar ve külçe şeklindedir. 0.5gr, 1 gr, 5 gr, 10 gr,50 gr, 100 gr ağırlıklarında üretilmektedir. Altın fiyatlarını para birimleri gibi kolay takip etmek ve yatırım amaçlı tercih edilmektedir.

ONS ALTIN

Öncelitkli olarak ons ölçü birimidir. 1 ons İngiltere’de 28.349 , Fransa’da 30.59 gram olarak kabul edilmektedir. Uluslararası piyasada ise 1 ons 31.10 gr olarak kabul edilmiştir. Kısaltılışı OZ’dur. Altın fiyatları dünyada ons üzerinden takip edilir. Ayrıca altın fiyatları uluslararası piyasalarda dolara endeksli olarak takip edilmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.