Altın Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Altın alındığında veya uzun süre kullanılmadığında, takılarda ve hediye geldiğinde merak edilen noktalardan biri, o altının kaç ayar olduğudur. Eğer altın ile fazla haşır neşir değilseniz o altının kaç ayar olduğunu anlamayabilirsiniz. Fakat bu yazımızla birlikte bütün altın ayarlarına hakim olabilirsiniz. Çok basit olmasına rağmen bilgiye dayalı bir konudur. Asla kendi kendinize çözemeyeceğiniz rakamlar ile karşılaşmanız mümkündür. Öncelikle kaç tür ayar vardır, altın ayarları kaç tanedir buradan başlayalım.

Altın Ayarı Nedir?

Altın kolay işlenebilen ve doğada bulunabilen metaldir. Altın ayarı, aynı zamanda sertlik oranıyla doğru orantılıdır. Altın ayarı ne kadar düşükse o kadar sert olur. Yükseldikçe o altın yumuşak olur. Örneğin 22 ayar yüksek ayarda olduğu için yumuşaktır. 14 Ayar ise daha sert olur.

Altın Ayarları Kaç Tanedir?

Kaç tane altın ayarı var merak ediyorsanız sıralayalım. Ülkemizde 8, 14, 18 ve 22 ayar altın kullanılmaktadır. 4 Ayrı ayar diyebiliriz. Fakat Orta Doğu’da 21 ayar altınlarda ülkemize girerek ciddi bir piyasa oluşturmuş, hatta 22 ayar ile karıştırılabilmektedir. Güneydoğu illerinde çok fazla karışıklık yaşanmakla birlikte 21 ayarda bu bölgede satılabilmektedir. Avrupa ve diğer Dünya ülkelerinde ise 14 ayar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Altın Ayarları Nasıl Anlaşılır?

Kenarda unuttuğunuz, hediye olarak gelen veya takı törenlerinde size takılan altının kaç ayar olduğunu merak ediyorsanız ve bunu kendiniz öğrenebilirsiniz. Altın konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler öğrenmek için genelde kuyumculara gidebilmektedirler. Fakat altının kaç ayar olduğunu öğrenmek için kuyumculara gitmenize gerek yoktur. Altının kaç ayar olduğunu öğrenmek için yüzük ve bileziklerde iç kısıma, bileklik, küpe, gerdanlık ve kolye gibi klipsli takılarda ise klips kısmına bakmanız gerekiyor. Bakacağınız alanlarda arayacağınız şey ise damga olacaktır. Altın ayarına dair işaret mutlaka belirtilmektedir. Bu mecburi bir kural olduğu için asla şaşmaz.

Hangi Sayı Kaç Ayar?

Esas nokta ise hangi sayı ve işaretin kaç ayar olduğunu belirttiği noktasıdır. 14 Ayar takı ve altınlarda 14, 575, 585 sayılarından birini görürsünüz. Bu sayılardan herhangi biri varsa o altın 14 ayar anlamına gelmektedir. 22 Ayar takılarda ise 22, 910, 912, 916, 930, 933 sayılarından biri yer alır. Bu sayılar da 22 ayar olduğunu bildirir. 18 Ayar için ise 18 veya 750 sayısını görebilirsiniz. 8 Ayarlarda ise 8, 330 veya 300 kullanılır.

Eğer Damga ve Altın Ayar Sayısı Göremiyorsanız?

Eğer elinizdeki altında herhangi bir damga göremiyorsanız bunun birden fazla sebebi olabilir. Kullanımdan kaynaklı yıpranmalar nedeniyle damgalar silinebilir. Kuyumcu atölyelerinde yenileme, parlatma işlemleri yapıldıysa yine bu damga ve ayar bilgileri silinebilir. Eğer yeni aldığınız takıda böyle bir hata ile karşılaştıysanız bunun yine farklı sebeplerini sayabiliriz. İmalatında hata yapılmış ve damga vurulmamış olabilir. Müşteriden geri dönen bir takı ürünüdür parlatılıp yeniden satışa sunulmuş olabilir. Eğer tüm bu söylediklerimizi kapsayan durumlardan farklı bir durum söz konusuysa altının sahte olma ihtimali kuvvetlidir.

Son olarak eğer çok eski bir altınınız var. Kesinlikle altın olduğundan eminsiniz. Fakat üzerinde damga yok. Bu tür durumlarda ise kuyumcunuza gitmekten başka çareniz kalmıyor. Kuyumcular bu tip durumlar ile sık şekilde karşılaşabildiği için ellerinde altının kaç ayar olduğunu anlamak için ayar taşı ve asit bulundururlar. Altın taşa sürtülür ve üzerine asit damlatılır. Tüm altın ayarları için farklı asit karışımları bulunmaktadır. Bu da altının kaç ayar olduğunu ortaya çıkartır.

Üzerinde Ayar Bulunmayan Altın Türleri!

Bazı altın türlerinde ise ayar bilgisi yer almaz. Bunlar ise sabit, yatırımlık altınlardır. Örneğin çeyrek altın, cumhuriyet altını, yarım altın, ziynet altın, hamit ve reşat altın üzerinde ayar göremezsiniz. Bunlar orjinal olarak 22 ayar imal edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz