Almanya İle Yeni Dönem Başlıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Albayrak, “Yakın dönemde çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Yarın bir kısmı açıklanacak.” dedi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları:

“EKONOMİNİN HER ALANINDA İŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

“Son dönemde sağladığımız, son derece pozitif havayı daha da güçlendirmek iş birliğini daha da artırmak için hangi alanlara yoğunlaşmamız gerektiğini detaylıca konuştuk. Sayın Altmaier’in buraya 30’dan fazla firma yöneticisi ile gelmesi de aslında bugün çok ama çok önemli bir bu durumun işareti. Biz ekonominin her alanında iş birliğimizi güçlendirmek istiyoruz.”

“TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR PARTNER”

“Türkiye Almanya ekonomik iş birliği hacmi diğer ülkelere baktığımızda yüksek, ama bunu da yükseltmek elimizde. Almanya, Türkiye’nin önemli yatırım partnerlerinden biridir. Özel sektörün de kendi arasında yürüttüğü projeler var. Türkiye, Almanya ilişkileri ekonomik olarak hep üst düzeydeydi, son dönemde yaşanan siyasi ilişkilerden kaynaklı bir yavaşlama algısı olsa da, iki ülke güçlü siyasi iradesi ve yönetimiyle tekrardan eskisi gibi bir ivmeyle hız kazanmasını sağladı. Türkiye ekonomisi son 5 yılda bütün bu içeriden ve bölgeden tehditlere rağmen ayakta kalmayı başarmış önemli bir ülkedir. Türkiye, bölgedeki rekabet avantajı ve özel sektörüyle en önemlisi yetişmiş genç nüfusu ile sadece avrupa özelinde değil, küresel anlamda da çok önemli bir potansiyel partnerdir. Sadece bu yaşanan birkaç aylık türbulansı bile çok kısa sürede bertaraf ederek ilerleyen bir ülke.”

Peter Altmaier’in açıklamalarından satır başları:

“ÇOK ÖNEMLİ TEMELLERE SAHİBİZ”

“Sayın Bakan Berat Albayrak ile çok başarılı bir görüşmemiz oldu. Çok dolu dolu geçen ve çok sayıda konuya değineceğimiz bir ziyaret olacak. İkili ilişkilerimizi geliştirme konusunda kararlıyız. Ekonomi konusunda da çok önemli temellere sahibiz. İki ülke çok önemli ticaret partner. Şu anda 7.500’den fazla Alman firması Türkiye’de yatırımda.”

“ORTAK TİCARET KOMİSYONU OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

“Biz bir sinyal vermek, destek vermek istiyoruz. İlişkilerimizin gelişmesini istiyoruz. İlişkilerin zor zamanlarda da devam etmesini istiyoruz. Küçük ve Orta ölçekli şirketlere destek olmak istiyoruz. Ortak ticaret komisyonu oluşturmak istiyoruz. Bu iş birliğinin başarılı olması bizim çıkarımıza. Türkiye sadece NATO’da önemli partner olmayıp, aynı zamanda dostane ilişkilerimizin olduğu bir ülke. Türkiye’de alınan önlemlerin olumlu sonuçları oldu ve devamını diliyoruz.”

“HANGİ ALANLARA YOĞUNLAŞACAĞIMIZI KONUŞTUK”

Altmaier ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarını dile getiren Albayrak, “Özellikle son dönemde sağladığımız son derece pozitif havayı daha da güçlendirmek, ülkelerimizin iş birliğini daha da artırmak için hangi alanlara yoğunlaşmamız gerektiğini detaylıca konuştuk.” dedi.

Albayrak, eylül ayında yaptıkları ortak açıklamada ülkeler arasındaki iş birliğinin yeni bir sürece girdiğini ifade ettiklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Altmaier’in bugün buraya 30’dan fazla çok önemli Alman firmasının üst düzey yöneticisiyle birlikte gelmesi de aslında bugün bunun çok ama çok önemli bir işareti. Ekonominin her alanında iş birliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz ve Alman firmalarının Türkiye’deki yatırımlarını, Türk-Alman firmalarının üçüncü ülkelerdeki yatırımlarını karşılıklı ilişki çerçevesinde büyütmek istiyoruz. İki ülke arasındaki potansiyeli, fırsatları karşılıklı kazan-kazan anlayışı içinde değerlendirerek bugün dünyada bozulan ekonomik algının ve istikrarın düzelmesine Türk-Alman iş birliğiyle güçlü bir katkı vermek istiyoruz.”

Bakan Albayrak, Türkiye ve Almanya’nın 2 asra yakın müttefikliği olduğuna işaret ederek, gerek güçlü tarihi müttefiklik, gerek halkların birbirini çok yakın tanıması, gerekse ekonomik iş birliği itibarıyla dünyaya birçok alanda örnek olacak bir noktada bulunulduğunu vurguladı.

“ÇOK DAHA YAPICI BİR SÜREÇ BİZLERİ BEKLİYOR”

Dünya için büyük tehdit oluşturan birçok noktadaki yabancı düşmanlığı, artan radikalleşme, ticaret savaşları gibi faktörlere karşı iki ülkenin güçlü bir irade orta koyma potansiyeli olduğuna inandıklarını dile getiren Albayrak, “Dünyanın huzur ve istikrarı için çok daha güçlü adımları hep birlikte atabiliriz.” dedi. Albayrak, şunları kaydetti:

“Ekonomi alanında artan bir ivmeyle güçlenen ilişkilerimizin siyasi alandaki gelişmelerle birlikte destekleneceğine inanıyorum. Almanya, Türkiye’nin en büyük ticari partneri. Bu kadar büyük ve güçlü ekonomik iş birliğinin çok daha güçlü, karşılıklı anlayış ve sağduyunun hakim olduğu bir siyasi iş birliğini de beraberinde getirmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde bu anlamda da çok daha yapıcı bir sürecin bizleri beklediğine inanıyorum. İki ülke kamuoyularının sağduyu ve pozitif bir yaklaşımla meselelere yaklaşımının da iş birliğimizin güçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü, siyasi olarak bu irade var. Bu süreç her geçen gün güçlenerek devam ediyor. İki ülkenin kamuoyu bu anlamda katkı ortaya koyarak bu süreci daha da güçlü ve hızlı şekilde pozitif bir noktaya taşıyabilir.”

“ZİYARETİN BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM”

Albayrak, son dönemde Türkiye’nin yaşadığı süreçlerin, Türkiye ile ilgili gerçeklerin Alman kamuoyuna ne kadar doğru şekilde yansıtılırsa ilişkilere olumlu katkı yapacağını düşündüğünü söyledi. Tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve diyalogla yaklaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Albayrak, “Bu açıdan çok daha güçlü iletişim kanallarının tesis edilmesi için siyasi olarak biz hazırız, Türkiye-Almanya hazır, toplum ve kamuoyu da bu süreci inşallah daha iyi bir noktaya taşıyacak.” diye konuştu.

Altmaier’in Türkiye’de yürüteceği yoğun görüşme trafiğine ilişkin bilgi veren Albayrak, “Bu görüşmelerin iş birliğimizin güçlenmesine, ticaret hacmimizin artmasına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

“İLİŞKİLERİMİZİ İYİLEŞTİRME KONUSUNDA KARARLIYIZ”

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de son yıllarda iki ülke arasında sıkıntılı dönemler yaşandığını anımsatarak, “Buradan kaynaklanan bazı sorunları hala konuşuyoruz ancak ilişkilerimizi iyileştirme ve geliştirme konusunda kararlıyız. Ekonomik iş birliği konusunda olağanüstü temele sahibiz. Şu anda Türkiye’de yatırım yapan Alman şirketlerinin sayısı 7 bin 500’den fazla. Almanya’da da çok sayıda Türk firması var. Bu firmalar çok kalifiye, kökleri her iki tarafa dayanan kişiler tarafından yönetiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ticari ilişkilerin zor zamanlarda da devam etmesi konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Altmaier, küçük ve orta ölçekli işletmelere pazarda başarılı olmaları için destek olmak istediklerini dile getirdi. Altmaier, bu kapsamda ortak bir ticaret komisyonu temelinde yapısal açıdan temeli oturtulmuş bir kurum oluşturmak istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu iş birliğinin başarılı olması bizim çıkarımıza. Türkiye sadece NATO’da önemli bir partnerimiz değil. Benim ülkemde çok sayıda insanın Türkiye’de bağları var. Biz bunu bir fırsat olarak kullanmak, geleceğe yönelik perspektifler oluşturmak istiyoruz. Sayın Bakan ile bir yıl önce başlayan iş birliğimizi adım adım ilerletmek, sorunları tespit ederek çözüme kavuşturmak istiyoruz. İş birliğimizi daha da yoğunlaştırmak istiyoruz, çünkü siyasi bir iradeye de ihtiyacımız var. Bu bölgede siyasi istikrara ihtiyacımız var. Türkiye’nin insani kriz konusunda İdlib’de sağladığı katkıları, mülteciler için 5 yıldan fazla süredir yaptıklarını takdir ediyoruz.”

Kaynak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz