Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Akbank’ın çeşitli il ve ilçelerde elinde birçok gayrimenkul bulunur. Bu gayrimenkullerden satışa çıkarılacak olanlar Akbank’ın resmi internet sitesinden ilan edilir. Banka tarafından satışa çıkarılan gayrimenkul için verilen ilanda; gayrimenkulün konumu, adresi, fiyatı, yüz ölçümü gibi bilgiler yer alır. Bu tür satışlarla ilgilenen kişiler burada inceledikleri gayrimenkulleri önce vergi daireleri, belediyeler ve tapu müdürlüklerinden araştırdıktan sonra teklif verebiliyorlar.

Gayrimenkule Teklif Nasıl Verilir?

Akbank tarafından satılacak gayrimenkullerle ilgilenen ve teklif vermek isteyenler öncelikle bankaya başvurarak ilanda gayrimenkul için belirlenen muhammen bedelin %10’u kadar teminatı bankaya yatırmalıdır.

Ardından tüm bankalarda olduğu gibi gayrimenkul satış şartnamesi doldurulur ve imzalanır.

Teklif Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir:

Gayrimenkul satışına teklif vermek üzere bankaya giderken bankanın talep ettiği diğer belgeler de hazır bulundurulmalıdır. Bu belgeler;

  • Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi fotokopileridir.

Teminat dekontu ve satış şartnamesine ek olarak bu belgeler de bankaya teslim edilir. Banka teklif başvurusunu onayladığında isteklilere geri dönüş sağlar ve sisteme giriş için gerekli kullanıcı adı ve şifreyi ulaştırır. İstekliler bu bilgilerle sisteme giriş yaparak tekliflerini gönderirler.

İhale Nasıl Yapılır?

Bir gayrimenkul için verilen ilk teklif geldiğinde ilanda ihale süresi başlar ve süresi içinde gelen tüm teklifler toplanır. En yüksek teklifi veren ihaleyi kazanmış olur. Satış bedeli genellikle peşin istenir ancak alıcı kredi talebinde bulunabilir. Bu durumda banka tarafından kişiye kredi kullandırılır.

Teminat İadesi Yapılır Mı?

Akbank, yaptığı satışlarda belli durumlarda teminat iadesi yapıyor. Teminat bedelini yatırdığı halde teklif vermeyen kişilere, teklif düşük olduğu için ihaleyi kazanamayan teminat sahiplerine,  bankanın ihaleye girmesine onay vermediği kişilere, banka tarafından iptal edilen ihalelere teminat yatırmış kişilere teminat iadesi yapılır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bankaların satışları ile ilgilenen kişilerin öncelik banka satış şartnamesini dikkatle okuması gereklidir. Bu şartnameye internet adreslerinden kolaylıkla ulaşılabilir. Banka tarafından yayınlanan bu şartname; satışı gerçekleştirilecek gayrimenkulle ilgili ihale ve satış süreci kurallarını içerir. Bu kurallardan en önemlisi müşterilerin almak istedikleri gayrimenkullerle ilgili araştırmayı yapmalarını tavsiye eden maddedir. Banka araştırılmadan teklif verilen gayrimenkuller için satış sonrası herhangi bir itiraz kabul etmediğini belirtiyor. Bu sebeple ilgililer tüm yoları kullanarak ilgilendikleri taşınmazın tüm fatura borçlarını, vergi borçlarını, kiracı, işgalci, hisse bilgilerini araştırdıklarında karar vermeleri daha sağlıklı olacaktır.

https://gayrimenkulsatis.akbank.com/GM/GM_GayrimenkulListMain.aspx 

Akbank’tan satılık gayrimenkullere yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Aracılık vb. işlemimiz yoktur konu bilgilendirme amaçlıdır. Kimseden bilgi belge kopara adı altında bir talebimiz olmadığı gibi edene de itibar etmeyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz