2022 Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

2022 olarak yasal adı olan engelli maaşı, özürlü maaşı veya hasta bakım parası olarak da bilinmektedir. Kişiler bunun için engelli raporu almak zorundadır.

3 Aylık Engelli Maaşı olarak bilinen 2022 maaşları 3 ayda bir yatmakta olup şahısların ptt hesaplarına yatmaktadır. Bu maaşları alabilmek için öncelikle 2022 engelli raporu almanızın olduğunu belirtelim. Engelli raporunun ayrıntıları çok önemli olup, gereken etmenlerden bir tanesinin dahi eksik olması 2022 şartı sağlamadığından maaş verilmemektedir. 2022 şartları arasında en önemlisi %40 ve üzeri engel olması gerekli olup, bunun sağlık raporu tarafından onaylanması ve ilgili kurum tarafından kesinlikle onayın verilmesi gerekiyor.

Rapor alabilmek için öncelikle evraklarınız olan kişinin kimlik fotokopisi ve 5 tane vesikalık fotoğraf ve engelli raporu almak istediğinizi belirten bir dilekçeye ihtiyacınızın olduğunu belirtelim. Engelli raporunu devlet ya da üniversite hastanelerinin sağlık kurullarından alabildiğiniz gibi özel hastanelerden ücret dahilinde de alabilirsiniz. Raporun geçerli olabilmesi için başhekim tarafından onaylanması zorunludur. Engelli raporları süreli ya da süresiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Rahatsızlığın herhangi bir tedavisinin olmaması durumunda rapor devamlı olmakla beraber sizlere veriliyor.

Aksi durumda ise rapora belirli bir süre kısıtlaması getirilecektir. Bu süreç içerisinde süreniz bittiğinde yeniden yenilemeniz şarttır. Eğer raporunuz süreli ise raporun süresi dolduğunda tekrar muayeneden geçmeniz ve gerekiyorsa özürlü raporunu yeniletmeniz gerekir. 2016 Engelli raporu sayesinde kişinin çalışacağı ya da çalışamayacağı alanlar ayrılmış olur. Bunun dışında kendilerine özel olarak ayrılan sosyal haklardan da yararlanmaları mümkündür.

2022 maaş sorgulama ekranı için buradan !!!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz