18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı?

Günümüzde para yerine geçen ve çok kullanılan kredi kartına yediden yetmişe herkesin ihtiyacı olduğu kesin. 18 Yaşını doldurmadan kredi kartı almak, aile ile birlikte şubeye gidilerek başvuru yapıldığında mümkün olabiliyor. Bankalar, kredi kartı konusunda yasal düzenlemelere uyarak tek başına yapılan, 18 yaş altı kredi kartı başvurularına onay vermiyor.

18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır mı?

Hemen hemen tüm kredi kartı ve banka hesabı açtırma işlemi yapan bankalar, 18 Yaş altındaki çocuklar için aile ile birlikte şubeye gidildiğinde işlem yapmaktadırlar. Bazı bankalar ise 18 yaş altındaki çocuklar için açılan hesaplara isim vererek öncülük etmektedirler.

  • Vakıfbank-Junior hesap
  • İş Bank-İlk İmza Hesabı
  • Akbank-Exı26

Bu bankaların şubelerine aile ile birlikte giden çocuklar için ilk önce kendi isimlerine bir cari hesap açılmaktadır. Bilindiği üzere 18 yaşını henüz doldurmayan her birey, hukuksal olarak tam yetki sahibi olmadığı için,  verilecek olan kredi kartının tüm yetkileri aile bireylerinin olmaktadır.

18 yaşını doldurmadan Kredi kartı almak için diğer bir alternatif yol, ek kart kullanımıdır. Ana kart için geçerli olan tüm alışverişler, kampanyalar, taksitler ek kart sahipleri tarafından da kullanılabilir. Ek kart alabilmenin şartı ise, tabi ki ana kart sahibinin yazılı izni olması gerekiyor.

18 Yaşını Doldurmayanlar İçin Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Asıl kart sahibi, dilerse yakınlarına kendi imzası ve onayı ile ek kart çıkartabiliyor. Bunun için bankaya başvuruda bulunması gerekiyor. Şubeye gitmeden, müşteri hizmetlerini arayarak başvuru yapılabilirler.

Ek karttaki kart numarası ve limit gibi bilgiler, ana karttan farklı olarak, tamamen ayrı bir kart olarak işlem görür. Ancak limit ve hesap kesim tarihi gibi bilgiler belirlenirken, ana kart sahibinin geliri ve kredi notu değerlendirilir. Kartın asıl sorumlusu ana kart sahibidir.

Ek kartın kullanımı konusunda belirlenen limit dışında başka bir sınırlandırma yoktur. Ancak ana karta bağlı bir kart olması sebebi ile kartta yapılacak değişiklikler, örneğin hesap kesim tarihi güncelleme, adres güncelleme ve buna benzer işlemleri ancak ana kart sahibi tarafından yapabilmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.